Як отримати соціальне житло

Іноземці, які легально проживають на території Франції (навіть ті, які вже отримали першу річну карту) мають ті ж самі права на житло, що і французи.
Отримання соціального житла (HLM – habitation à loyer modéré – житло за помірну платню) займає багато часу, а приватне житло залишається недоступним, попри різноманітні допомоги та пільги.
У великих містах Франції приватне житло коштує дорого і його важко знайти. Власники житла та агентства нерухомості вимагають гарантій: наявність безтермінового трудового договору, високих доходів, гарантійних зобов’язань. Також, ви можете зіткнутись з дискримінацією та недовірою.

Я б сказав, що досьє HLM варто подати усім, про всяк випадок, і не забувати щороку його поновлювати – досьє, які мають витримку у декілька років мають більше шансів на схвалення. Завантажити досьє або відправити його поштою – нічого не вартує (тільки вартість поштової марки), а “соломка”, підстелена на всяк випадок, буде.

Не втрачайте часу: відразу ж після отримання посвідки на проживання, станьте на чергу на соціальне житло, заповнивши формуляр Cerfa (Центр реєстрації та перевірки адміністративних бланків) 14069*02 (формуляр запиту на соціальне житло: https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/R149). Цей формуляр можна завантажити з Інтернету і роздрукувати. Для тих,що не товаришують з комп’ютером, ви можете піти у мерію або у комунальний центр і взяти формуляр.

Також, ви можете попросити допомоги соціального працівника комунального центру або асоціації (або у будь-якої іншої компетентної людини), щоб заповнити формуляр і підготувати досьє (необхідно добавити копії деяких документів: формуляр, копія посвідки на проживання, довідка про доходи (avis d’imposition/non-imposition, RSA, CAF, про заробітну платню і т.п.). Соціальне житло надається в залежності від рівня Ваших особистих доходів та доходів Вашої сім’ї, а також з урахуванням можливих надзвичайних обставин.

Досьє необхідно відправити/віднести в житловий відділ мерії або в організацію, яка займається розподілом HLM (список організацій можна взяти в мерії). В будь-якому випадку те, як ви подасте досьє не впливає на швидкість його проходження.

Якщо у Вас немає житла, зверніться в асоціацію або в комунальний центр соціальної підтримки CCAS з проханням надати Вам élection de domicile (місце проживання). Тому поштова адреса є вкрай необхідною для подальших дій. Перевіряйте свою пошту мінімум раз на тиждень. Варто мати на увазі, що час очікування у великих містах – місяць-два. А якщо дійсно нема де жити, то потрібно якнайшвидше паралельно оформляти досьє SIAO.

Можна швидше відправити формуляр на сайті Demande de logement social (запит на соціальне житло) (https://www.demande-logement- social.gouv.fr/), попередньо зареєструвавшись. Для цього необхідно мати електронну адресу, номер телефону і електронні копії необхідних для досьє документів. Коректувати досьє онлайн можна у будь-який момент.

Якось допомагав особисто деяким людям у заповненні досьє, і дізнався, що багато з них не мають і, навіть, не хочуть мати електронну пошту. Я вже мовчу про електронні копії документів. Люди, якщо ви не навчитесь хоча б мінімальним навичкам електронного документообігу, то ви не виживете у цій країні!

Окрім того, спілкування з адміністрацією через Інтернет проходить набагато швидше і дешевше (хоча, деякі соціальні працівники стверджують, що в їх департаментах швидше буде звичайною поштою). В такому випадку у вас буде все менш і менш можливостей “паперового варіанту” – бо країна посилено переходить на електронний зв’язок між адміністрацією і громадянами. Скоро для 70% всіх робочих місць будуть вимагати базові знання комп’ютерної грамотності.

В обидвох випадках: чи відправивши досьє звичайною поштою, чи електронною Ви отримаєте numéro unique départemental pour le logement social (єдиний департаментський номер для отримання соціального житла).

Дата першого запиту грає важливу роль, оскільки починаючи з цієї дати Ви отримуєте інші права: внесення у пріоритетний список, право на гідне житло (DALO). До речі, сама ефективна стратегія – відправити 20-30 досьє у різні департаменти, а потім запитувати комісії DALO по черзі в них.
Не соромтесь запитувати в орендодавців HLM про наявність вільних місць і не забувайте оновлювати ваше досьє (нові довідки про заробітну плату і будь-який інший важливий документ). Взагалі, важливо ознайомитись зі списком bailleurs sociaux (соціальний орендодавець) в конкретній комуні, з кількістю квартир, якими вони управляють, і почати обхід з тих, в кого є найбільше квартир. Більш того, можна прямо їм подати саме досьє. Список по комунах є доступним на сайті https://www.demande-logement- social.gouv.fr/.

У великих містах терміни отримання соціального житла дуже великі, тоді як в маленьких містах, передмістях та селах знайти соціальне житло можна швидше. Тому, будьте реалістами у виборі комун бажаного проживання. Наприклад, в Парижі очікують, без статусу пріоритетності, в середньому 6-10 років. Ви маєте більше шансів отримати житло в паризькому регіоні, наприклад в містах 4-5 паризьких зон. А от є міста: такі як Vichy, Privas, Chalons-en-Champagne і т.д., де 20% соціального житла пустує.

Якщо у вас спеціальність, яка є всюди потрібна, тоді простіше оселитися в таких містах, чим роками поневірятися в Парижі. До речі, як на сайті житлової політики, так і на сайтах мерій можна знайти інформацію про те, скільки людей стоїть на черзі та скільки квартир виділяється щороку.
Не забувайте щорічно оновлювати свій запит на житло HLM – за місяць до того, як пройде рік з дати подачі (вони присилають смс). В іншому випадку Вам прийдеться все починати заново.

Оновлення запиту через Інтернет буде швидше – всього декілька хвилин. Єдиний департаментський номер на отримання соціального житла дійсний тільки у Вашому департаменті. Якщо Ви переїжджаєте в інший департамент, то Вам необхідно зробити новий запит на отримання єдиного номера.
В паризькому регіоні єдиний номер є дійсним для всіх 8 департаментів провінції. Але те, що ви шукаєте житло у всіх департаментах потрібно вносити в досьє ВРУЧНУ – і це можна зробити на сайті в будь-який момент. Також можна вносити не всі департаменти, а тільки деякі.

Поза цим регіоном ви маєте право подавати запит на отримання житла одночасно у багатьох департаментах.

Нема змісту особисто нести досьє в житловий відділ, зворушливо заглядати у вічі адміністративних працівників або розповідати їм моторошні історії. Ще менш варто давати їм хабарі. Хоча б тому, що вони ніяк не можуть вплинути на швидкість проходження вашого досьє, принаймні у великих містах. Ви маєте тільки один легальний спосіб прискорити чергу – мати пріоритет в рамках закону DALO через комісію департаменту.

Запит розглядає commission d’attribution (комісія з надання житла), наприклад в Парижі комісія складається з 12 осіб і на кожну квартиру обов’язково подають 3 кандидатури (перша, зазвичай, пріоритетна). Ви можете прийняти її рішення, або відмовитись протягом 10 днів. Але враховуючи дефіцит житла у великих містах, радимо Вам не відмовлятись від HLM без вагомих на те причин (антисанітарні умови, ізоляція…).

Соціальне житло надається згідно з нормативами, визначеними законодавством. Тобто, якщо сім’я з 2-ма різностатевими дітьми має право на 3 спальні, то вам не запропонують менший варіант. Якщо ж ви САМОСТІЙНО вкажете в досьє, що згідні й на менший варіант, то це розширить критерії пошуку і, відповідно, прискорить процедуру пошуку.

Читав в паризькій пресі, що при наявності черги у 120 тис. охочих, 3500 осіб відмовились від пропонованих квартир. Серед причин відмов були не тільки посилання на дорожнечу квартплати, але, навіть, на відсутність окремої кімнати для улюбленої кішки. Я так розумію, що ті, що відмовились вже живуть в соціальній квартирі або настільки егоїстичні й малограмотні, що навіть не намагаються погуглити та почитати про важку житлову ситуацію і про свої шанси знову отримати пропозицію. Тільки за останні два місяці зіткнувся з відсутністю реалізму в бажаннях людей. Один українець з французьким паспортом попросив мене допомоги з подачею запиту і хотів отримати HLM вже через місяць (його виганяли з квартири) і тільки в Парижі. Другий, отримавши французьке громадянство, привіз маму, оформивши їй карту резидента. І, дарма що вона не має ніяких офіційних доходів, він хотів отримати для неї соціальну квартиру (мінімум 2 кімнати й тільки в Парижі). Спустіться на землю!

Відмовитись від запропонованого СЖ без втрати своєї черги можна 3 рази, при цьому причини повинні бути дуже вагомими. Тобто те, що вам не сподобався колір стін не може бути причиною відмови. АЛЕ!!! Якщо у вас є пріоритет і ви відмовляєтесь від запропонованого житла, то ви його втрачаєте і ПРИ ПЕРШІЙ ЖЕ ВІДМОВІ переходите у загальну чергу. Якщо ви відмовляєтесь від пріоритетної пропозиції після DF DALO, то це знищує DF DALO. Інші пріоритетні категорії залишаються пріоритетними. З другого боку це правда, що по DALO часто можуть підсунути всілякий неліквід (непотріб). Тому потрібно досить чітко вказувати свої потреби в досьє, до найменших подробиць. Якщо ви працюєте, і Ваш роботодавець платить внесок 1% logement (внесок “1% житла”), Ви маєте право на отримання житла певного типу. До речі, досить часто розпорядники СЖ за системою 1% виступають в ролі кредиторів при купівлі житла у власність (безвідсотковий кредит терміном на 20 років). В паризькому регіоні це самий перспективний шлях отримання соціального житла.
(Locataires : comment bénéficier du 1 % logement ?
http://www.dossierfamilial.com/immobilier/locataire/locataires-comment- beneficier-du- 1-
logement-56465).

Соціальне житло можна отримати декількома способами, і ці способи ПАРАЛЕЛЬНІ: можна подати одночасно досьє в різні інстанції та чекати одночасно відповіді або пропозиції від них.
Соціальне житло різне за ціною. Двокімнатна квартира може коштувати 250 євро (в старому будинку) і 1000 євро (в нових будинках з покращеним плануванням). Ціна, також, залежить від ваших особистих доходів і від дати заселення. Тому в маленьких містах приватний сектор може позмагатись з HLM.
До речі, при отриманні СЖ ви маєте право розраховувати на державну гарантію, що покращує якість вашого досьє перед орендодавцем. (LOCA-PASS, https://www.actionlogement.fr/la-garantie- loca-pass).
Якщо Ви працюєте за тимчасовим контрактом через агентство понад 600 годин, Ви можете скористатись програмою FASTT (дізнайтесь в агентстві, https://www.fastt.org/loue-un-logement?gclid=EAIaIQobChMI0ey8s4fn2QIVTDwbCh1KSgwJEAAYASABEgJj-PD_BwE).

Страховий поліс VISALE як гарантія-порука від держави для оренди житла для працівників приватного сектору, який можна оформити через інтернет (https://www.visale.fr), дозволить Вам отримати гарантію протягом 48 годин, яка є необхідна для власника житла або агентства нерухомості (https://www.actionlogement.fr/la-garantie- visale)
В залежності від Вашої ситуації CAF надає різноманітні допомоги на житло (APL, ASL…). Якщо ви проживаєте в HLM, орендодавець повинен відправити необхідні документи в CAF, і допомога буде нараховуватись починаючи з другого місяця орендної плати (бюрократична процедура триває зазвичай 1-2 місяці). При зовсім
сумному фінансовому стані FSL в MDS можуть самі оплачувати вашу орендну платню.

У кожному департаменті існує Солідарний фонд житла (FSL), який надає різноманітну допомогу (гарантія для власника або організації, яка розподіляє HLM, фінансова допомога, орендна плата за перший місяць, страхування житла…). FSL – назва групи диспозитивів, не організацій, причому в кожному департаменті ці диспозитиви дійсно ДУЖЕ РІЗНІ. Отримати їх можна в MDS i CAF. Для цього необхідно підготувати певний пакет документів (Quelles aides peut octroyer le fonds de solidarité pour le logement (FSL) ? https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/F1334). До речі, FSL доступні не тільки тим, хто живе в HLM – але що саме і в які терміни можна отримати, потрібно дивитись по конкретних департаментах.

Соціальне житло стає вашим номінально: ви можете в ньому жити хоч до кінця ваших днів (в деяких випадках, навіть, передавати своїм дітям), але ви не маєте права його продати або здати в оренду третім особам. Будь-який ремонт, реконструкція, перебудова в СЖ повинні бути узгоджені з розпорядником цього СЖ. Самостійно ви не маєте права це робити. Для деяких ремонтних робіт розпорядник може виділити фінанси або оплатити вартість робіт. Або сам виконує деякі види ремонтних робіт.

Отримати соціальне житло за межами Парижу реально. Інформації в Інтернеті французької є задосить. Не стидайтеся просити допомоги соціального працівника. Щасти Вам!

Автор :Marcel Lacheppe

Переклад з російської :Svitlana Jolkevytch

One thought on “Як отримати соціальне житло

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *