І на відпочинку люди хворіють. А чи знаєте ви, що як житель Франції(за умови офіційного проживання), ви можете сміливо скористатися медичною допомогою, яку сплатять ваші страховки?
Хотів написати статтю, але вважаю, що простіше дати покрокову інструкцію. Алгоритм ваших дій підходить для поїздки в будь-яку країну поза Євросоюзом. Проте я вирішив адаптувати інформацію під поїздку в Україну.
Перше, що ви повинні зробити – провести інвентаризацію страховок. Як жителю Франції вам поталанило – скоріше за все ви маєте як мінімум 2-3 необхідні страховки.
Поліс страхування медичних витрат виїжджаючих за кордон включений до контрактів всіх кредитних карт, часто в банківські страховки “традиційних” банків, в страхові поліси на машину і житло.
Гарантії медичної допомоги включають: медичні витрати, термінова госпіталізація і репатріація.
У разі репатріації застрахованої особи: дострокова репатріація інших застрахованих осіб, які супроводжують потерпілого, і повернення багажу в країну проживання.
У разі госпіталізації: допомога застрахованій особі, що подорожує поодинці (готель для одного або родича), продовження терміну перебування застрахованої особи, подобові, повернення пізніше спочатку планувалася дати.
У разі смерті: репатріація останків і похорони, допомога у виконанні формальностей, дострокова репатріація інших застрахованих осіб і багажу.
Крадіжка документів чи білетів, транспортні витрати.
Витрати на пошуки та порятунок.
Термінове повернення застрахованої особи до попередньо встановленої дати.
Тому вимагайте брошури повного контракту (conditions générales) вашого страхового поліса
Кого покриває ваша страховка? Крім вас поліс покриває вашу дружину (співмешканця, особу з якою у вас ПАКС), ваших дітей до 25 років, якщо вони вписані в вашу податкову декларацію, ваших онуків і ваших батьків, якщо вони їдуть разом з власником поліса.
Страховий поліс покриває подорожі до 3 місяців і починає свою дію в 100 км від місця податкової адреси або поза Франції (тому треба прочитати ваш контракт уважно). У більшості випадків достатньо бути власником страхового поліса, щоб скористатися медичною допомогою. Гарантії страхування (смерть / інвалідність і І.Д.) відшкодовуються при оплаті кредитною карткою квитків.
На яке страхове покриття ви можете розраховувати? В принципі, для України як бідної країни, стеля страхових виплат достатня. MasterCard Gold -155 000 євро, Visa -11 000. Різниця в франшизах (франшиза – частина суми, що не оплачувана страховою компанією) – 75 євро на MasterCard і 50 євро на Visa. Якщо консультація лікаря коштувала 80 євро, вам відшкодують 5 євро з MasterCard і 30 євро з Visa. Для стоматології одні мали франшизу, інші ні, але зате стеля виплати – 155 євро на MasterCard. Як не дивно-найцікавіша у мене страховка для поїздки в Україну – це моя банківська страховка Allyatis Plus Поштового банку – 30 000 євро страхового покриття і, найголовніше, без франшизи з покриттям в 7000 євро страхового випадку.
Посилання «Comparez nos 3 Cartes Bancaires»:
https://www.banque-accord.fr/site/b/cartes/cartes-auchan/comparaison-cartes.html
У способах відшкодування витрат у кожної компанії свої тонкощі, які варто обговорити заздалегідь. Але основних схем оплати дві.
1. За лікування безпосередньо розраховується страховик. Ваше завдання – максимально швидко через диспетчера поставити його до відома про те, що вам потрібна допомога.
2. За лікування ви розраховуєтесь своїми грошима, їх відшкодовують після повернення додому. В цьому випадку дуже уважно поставтеся до документів, які вам необхідно буде надати в страхову компанію. У кожної організації свої вимоги й з ними потрібно обов’язково ознайомитися.
Якщо вмієте – найкраще засканувати всі свої контракти повністю. Перед поїздкою виписати основну інформацію як зв’язатися з вашим страховиком (або скоріше з компанією-асистанс, яка і займається наданням мед. допомоги за кордоном). Номер поліса або рахунки, іншу інформацію. У моїй практиці телефони вказані на кредитній карті не відповідали істині – банк змінив компанію-асистанс. Дуже важливо заздалегідь взяти електронні адреси для контакту – ви ризикуєте витратити купу грошей на телефонні переговори. У теорії ви можете потім попросити відшкодування, але краще не ризикувати.
Отже, в поїздці ви вирішили, що вам необхідно до лікаря. Перше, що вам треба (якщо ви не в комі та не в реанімації) – увійти в контакт із сервісною компанією, зазначеної у вашій страховці.
Я їхав з Варшави до Львова, телефон був безкоштовний, я дзвонив. Три мої кампанії показали різні результати, але в загальному це було довго -15 хв в середньому, була потрібна додаткова інформація за полісами.
В одній кампанії мені сказали, що я можу спробувати попросити страхову мені потім оплатити телефонні рахунки. Я не став ризикувати вже в Україні – написав емейли, повідомив про страховий випадок, дав свій український номер і запропонував мені передзвонити.
Ваше головне завдання при цьому контакті – щоб зареєстрували ваше досьє і дали дозвіл на візит до лікаря. Вимагайте, щоб інформацію вам переслали емейлом. По-перше, ви будете впевнені, що досьє зареєстровано й інструкція отримана. По-друге, у вас документальне підтвердження вашого дзвінка. По-третє, у вас буде емейл для подальшого спілкування.
Що вважати страховим випадком? Не знаю. Мій принцип – простіше їм дзвонити та декларувати свої потреби, ніж додумувати самому.
У першому випадку я задекларував гострий зубний біль, у другому – підозра на алергічний нежить від пилку півдня України й необхідність йти до лікаря-алерголога. Обидва приводи були прийняті без заперечень.
У другому випадку телефонував лікар компанії та давав добро. Як радить мій товариш-лікар краще згустити фарби або запитати у вашого лікаря як правильно говорити, щоб страхова не причепитися до ваших слів і не мінімізувала необхідність звернення за медичною допомогою.
Вимоги далі були різні: одні хотіли попередній рахунок і остаточний рахунок англійською – я заперечив, що в Україні лікарі зобов’язані писати тільки українською. Інші обмежилися мейлом, де дали інструкцію відшкодування грошових витрат.
Оригінали документів в залежності від характеру страхового випадку: роздруківка рахунку, що підтверджує ваш дзвінок в страхову компанію; рапорт лікаря й інші документи, що підтверджують дату, місце та обставини страхового випадку з перерахуванням діагнозу захворювання і всіх видів медичних та інших послуг; оригінал довідки-рахунки медичного закладу (на фірмовому бланку і з відповідною печаткою або штампом) про отримане лікування і його оплаті із зазначенням в ній прізвища пацієнта, діагнозу, дати звернення за медичною допомогою, терміну лікування, переліку наданих послуг та їх вартості з розбивкою по датах, чек або відмітка про оплату; рецепти на ліки, в яких повинні бути чітко вказані прізвище та ім’я пацієнта і лікаря, назва лікарського препарату; до рецептів на ліки повинні бути додані відповідні чеки, які мають штамп аптеки й відмітку про оплату; при стоматологічному лікуванні необхідно додати довідку, в якій повинно бути зазначено, які саме зуби піддавалися лікуванню і вартість лікування;
Основне для вас – отримати правильний рахунок від лікаря.
Тут можуть бути проблеми, та ви повинні проконтролювати процес. Так один лікар виписав мені ліки на листочку у вигляді записки й висловив велике обурення, коли я попросив зробити в формі хоч трохи нагадує рецептурний бланк Франції – з печаткою. Він з обуренням сказав, що так він не пише вже 20 років.
Крім того, крім великих дорогих клінік, де звикли працювати з приватними страховками, у вас виникнуть проблеми з оформленням рахунків. Часто лікарі не вміють працювати з текстовими редакторами, не знають як оформити – найпростіше їм показати західний зразок і взяти цей процес під особистий контроль.
Досвід у мене різний. Мій рахунок у стоматолога лікар назвав “акт приймання / здавання робіт” на бланку приватного підприємця, де було вказано його адресу, з підписом і печаткою. Ми вирішили не ускладнювати мені життя: виставили діагноз, в дужках перерахували ряд великих робіт (рентген і І.Д.). Суму вказали в гривнях і євро. Рахунок від алерголога був також надрукований і з печаткою клініки. Тут ми вирішили розписати всі аналізи, таблетки та інші процедури під мед протокол, щоб виправдати високу ціну рахунку (130 євро). До речі, вам треба чітко знати свої франшизи – при 75 або 50 євро деякі речі не варті зусиль. Треба нагадати, що вам потрібні оригінали рецептів і рахунків на роботи лікаря, чеки з аптеки на ліки.
Повернувшись у Францію, у вас починається тривалий процес відшкодування витрат.
Для початку потрібно завантажити форму S 3125 (https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/R17466) і заповнити.
Додати оригінали рахунків, квитків (у мене роздруківки електронних квитків). Я робив переклад рахунків стоматолога, але ось рахунок алерголога вирішив послати без перекладу – українські медичні терміни мені не були зрозумілі. Послати (віднести) повне досьє в ваше відділення держ. мед. страховки (la Secu). Важливий момент – треба зробити копію досьє для себе, ще краще засканувати.
Відшкодування досьє триває довго 6-8 місяців.
У минулому році за рахунком за лікування гострого пульпіту за 260 євро державне страхування мені відшкодувала 86 євро.
На сайті в своєму особистому кабінеті вам потрібно завантажити звіт відшкодування страховка (le décompte de la Sécurité sociale -le document que la Sécu vous adresse pour vous donner le montant de votre remboursement). У приватному додатковову страхову (la mutuelle) відсилати немає сенсу – вона відшкодовує витрати тільки в країнах ЄС. Далі довідка про те, скільки вам відшкодували держ. страхування (le décompte de la Sécurité sociale) і копії досьє вам треба відправити вашій сервісній кампанії – асистанс. З трьох страховок у дві я посилав електронне досьє, в третю поштою. Вони все одно досьє втратили й просили мене надіслати електронний варіант. Обробка може тривати до 2 місяців з зарахуванням грошей на ваш банківський рахунок.
Чи законно використовувати дві-три ваші страховки замість однієї? Страховки скажуть, що ні. Я спочатку попередив, що у мене дві компанії. Але потім вирішив перевірити легальність. В результаті пошуку в інтернеті (відділ юридичної допомоги моєї страховки мені не допоміг) я прийшов до висновку, що це законно. Компанії (а там працівники, що ведуть ваше досьє явно не кваліфіковані юридично і що основне не рвуться вам заплатити більше) посилаються на статтю L 121-4 Страхового кодексу. Ця стаття стосується відшкодування матеріальних втрат і не стосується страховання моральних осіб (L131-2). Так що я наполіг на своєму. Але вам простіше не афішувати відшкодування двох страховок і не входити в юридичну дискусію, де, швидше за все, ви не спеціаліст.
Успіху вам вам!
Автор Marcel Lacheppe
Переклад українською admin
Залишити відповідь