Тема смерті табуйована в сучасному суспільстві. Люди всіляко оминають цю тему в спілкуванні, ніби намагаючись таким чином уникнути смерті. Але відсутність розмов про неї робить її незрозумілою та лякаючою. Ми віддали всі розмови про смерть на відкуп медикам, священикам та співробітникам похоронних бюро. Хоча всі ці люди не в змозі примирити нас з фактом втрати близької людини за короткий проміжок часу від моменту смерті до поховання,.
Поховання у Франції коштує дорого. І, як правило, ніхто ніколи до нього ретельно не готується. Усі збираються жити довго та щасливо. А ось тільки одна невелика асоціація у Парижі в цьому році відправила 17 трун в Україну. Один, молодий хлопець, за три дні після весілля потонув, іншого, 30-річного, вбили, і так далі. То можливо варто зайнятись цим питанням заздалегідь? Подумайте про смерть завчасно, а не у ритмі прискореного 6-тиденного марафону «як поховати близьку людину без додаткового стресу». Це допоможе вам примиритись з самим фактом смерті, з одного боку, а з іншого – не додавати зайвих страждань вашим рідним. Втрата близької людини важка сама по собі, а подолання труднощів, пов‘язаних з похованням, набагато збільшує переживання. Факт смерті і те, що одного дня це відбудеться, слід прийняти до того, як це станеться, і по можливості, підготуватись до цієї події.
Мета статті – дати інформаційні орієнтири для пошуку джерел фінансування для поховання для жителів Франції.
Банківський рахунок померлого для оплати поховання
Протягом 7-ми днів після смерті рідні померлого мають відправити лист до банку та повідомити про смерть власника рахунку. Банк, в свою чергу, блокує рахунок, банківські довіреності стають недійсними. Згідно зі статтею L312-1-4 Валютно-фінансового кодексу банк може оплатити рахунки за поховання на суму до 5 000 євро. В 2018-му році в парламент був внесений проект скасування цього ліміту, але поки нова норма не затверджена. Податок за закриття рахунків померлого (frais de succession) істотний : від 50-150 євро (Поштовий банк) до 525 євро. Boursorama, ING Direct, Crédit Аgricole – 300 євро. До речі, у Франції існує державнаа база всіх банківських рахунків – FICOBA, яка дозволяє дізнатись, чи мав померлий накопичувальні рахунки (livrets). Як не дивно, люди відкривають їх, а потім забувають про їхнє існування. Рік тому я витратив два місяці, чекаючи відповідей на запити, аби розібратися, що й де саме лежить на рахунках у живої француженки-пенсіонерки.
Виплата у разі смерті від Національної лікарняної каси
Спадкоємці померлого можуть отримати виплати після смерті в разі, якщо померлий платив внески загального режиму обов‘язкового медичного страхування (CNAM). За умови, що протягом останніх 3-х місяців до смерті померлий працював, отримував допомогу з безробіття (або отримував протягом року) чи отримував пенсію по інвалідності. Станом на 1 листопада 2018 виплата за фактом смерті (capital décès) становить 3 450 євро. При інших режимах страхування виплачуються наступні суми: для держслужбовця до пенсії – 13 800 євро, на пенсії – 3 450 євро, для приватних підприємців – 7 946 євро до пенсії, після – 3 178 євро.
Безпосередня оплата поховання можлива тільки в разі смерті внаслідок травми на робочому місці чи пізніше, але лише, якщо є чіткі докази того, що людина померла після отримання виробничої травми. Оплачується також транспортування померлого, якщо він перебував у службовому відрядженні. Прямі спадкоємці повинні самостійно затребувати виплату протягом місяця. Після закінчення цього терміну вони переходять в категорію непрямих і мають два роки на подачу досьє на компенсацію витрат на поховання.
Фінансова допомога Національної каси соціальної допомоги
Ця каса (CAF) може виділити допомогу в скрутних фінансових ситуаціях. Поховання – один з таких випадків. Щоб скористатись цією допомогою, потрібно мати на утриманні хоча б одну дитину і підпадати під критерії малозабезпеченості. Слід зазначити, що каси департаментів незалежні, і у кожної – своя власна політика надання соціальної допомоги. Наприклад, в 93-му департаменті автоматично виплачують 700 євро допомоги, за певних умов допомога може сягати 2 000 євро, тоді як в 78-му департаменті допомога не перевищує 1 000 євро. Одинока мати чи батько має право на отримання сімейної допомоги на дитину до 16 років, за певних умов – до 20 років (після смерті іншого з батьків)
Національна пенсійна каса: можливість часткової оплати поховання
Для того, аби просити про будь-які виплати, слід спочатку повідомити пенсійні каси про смерть пенсіонера. Будь яка людина, яка займається похованням, може попросити пенсійну касу померлого оплатити частину витрат на поховання за рахунок залишків пенсії в межах до 2 286 євро. Це – пріоритетні витрати і Пенсійна каса (Caisse nationale d’assurance vieillesse –CNAV) має їх досить швидко відшкодувати. Можливість відшкодування витрат за рахунок невиплаченої пенсії передбачена циркуляром від 25 січня 2013 року, в цому документі визначені також умови виплат.
До речі, для відшкодування витрат на поховання не обов‘язково бути прямим спадкоємцем, вмтрати за поховання відшкодовують, навіть якщо ви відмовилися від спадщини. Крім того, вдови та вдівці, які ще працюють, мають право отримувати 48 місяців пенсію померлого чоловіка або дружини в межах 600 євро в місяць. Для цього потрібно перебувати в шлюбі з померлим на момент смерті, бути молодше 55-ти років і мати особистий дохід до 750 євро на місяць. Після 55-ти років слід звернутись за нарахуванням пенсії вдівця/вдови (Pension deréversion).
Страхування «загибель під час подорожі»
Не перестаю повторювати: будь-який мешканець Франції має щонайменше 3-4 страховки, але більшість людей не вивчає їх умов та не вміє ними користуватися. В той час, як їхні умови передбачають цілий “букет” страховок, необхідних для подорожей.
По-перше, якщо померлий оплатив квитки чи оренду машини банківською карткою, то у випадку аварії на дорозі, що спричинила смерть або інвалідність, спадкоємці мають право на виплати. Якщо базова картка Visa передбачає виплату у випадку смерті/інвалідності в 46 000 євро, то Master Card – 95 000 євро у випадку аварії на дорозі в громадському транспорті і 46 000 євро – у орендованій машині. Картки вищого класу (Visa Premier, Master Card Gold та моя найулюбленіша для подорожей французька картка Max – Master Card) піднімають виплати до 310 000 євро. Сюди включені також подорожі з дому до аеропорту, вокзалу та додому, поїздки на роботу. Контракт може мати франшизу в залежності від відстані (одна з моїх страховок має франшизу на 100 км від фіскальної адреси, інша начебто без франшизи).
До всіх страховок на машину, на житло, чи до банківських карток в їхню медичну підтримку (assistance médicale) під час подорожей входить опція «репатріація померлого та його родини на батьківщину» і опція «терміновий від’їзд додому в разі загибелі або хвороби члена сім’ї». Ці опції не залежать від оплати карткою, але існує франшиза по відстані (так, в моїй страховці на житло згадані відшкодування витрат передбачені тільки для подорожі на три місяці та поза Францією, в моїй банківській страховці (assurance des moyens de paiement) – Allyatis Plus – Banque Postale – для подорожей на відстань більше 100 км, і, якщо не помиляюся, в моїй банківській картці Boursorama немає франшизи). Наприклад, в моєму договорі медичної підтримки до банківської картки від Boursorama, написано, що страхова компанія організовує репатріацію труни до місця кремації або поховання. Є можливість витратити ці гроші на кремацію або поховання на місці (800 євро). Або за рахунок страхової компанії відправити тіло до батьківщини мігранта в країни СНД в межах сум для репатріації до Франції. Страхова також сплачує репатріацію на батьківщину й членів родини, щоб вони мали можливість бути присутніми на похованні.
Зазвичай мова йде про подорожі не довше трьох місяців. Але у Франції й за умови подорожей без штампів у паспорті ця опція є корисною, якщо не говорити зайвого. Наприклад, якщо ваші батьки-пенсіонери живуть на дві країни. Чи інший приклад: мій товариш забрав до себе свою бабусю, що виховала його без батьків, в столицю Бретані.
Але прописку вона мала в селі провінції Шампань (там була земля, що здавалася в оренду, та будинок). Після смерті бабусі йому вдалося відшкодувати по страховці транспортування труни до її рідного села.
Ще одна корисна опція – терміновий від’їзд додому у разі загибелі члена родини або його госпіталізації. Вам слід негайно, ще до від’їзду, зв’язатися зі своєю страховою компанією та отримати її згоду на відшкодування витрат на проїзд від місця перебування додому. Страхова сплачує квиток в один кінець двом особам, що мають страховку, або квиток туди й назад одній особі. У разі репатріації через термінову госпіталізацію, вона (госпіталізація) має бути довшою за 24 годин. Загалом, вам слід уважно перечитати умови ваших страхових договорів, особливо, якщо маєте батьків похилого віку або інші причини. На жаль, оператори страховика не проводитимуть вам лікнеп і надавати вичерпну інформацію телефоном.
Місцеві органи влади
Неплатоспроможні або малозабезпечені родини можуть отримати повну чи часткову оплату поховання. Якщо маєте поруч центр соціальної допомоги (CCAS, EDAS), почніть з нього. Його працівники часто володіють інформацією про різні види комунальної чи регіональної допомоги. Наприклад, у 94-му департаменті існує допомога, що доповнює допомогу на комунальному рівні (рівень населеного пункту). Якщо біда наближається, дізнайтеся та вивчіть все заздалегідь, а не в останній момент.
Часткове відшкодування витрат на поховання за рахунок податків
Згідно зі статтею 775 Податкового кодексу, нотаріус може вирахувати до 1500 євро витрат на поховання з податку на спадщину. Або ж цю суму ви можете відняти від вашого річного податку, задекларувавши витрати на поховання як допомогу родичам.
Страхування від нещасних випадків за місцем роботи
В принципі, адміністративний персонал підприємства, де працював померлий, має проінформувати вас про можливі виплати в разі смерті працівника. Але краще самостійно звернутися до відділу кадрів і поквапити їх з виплатами. Слід врахувати, що виплати відрізняються в залежності від причини смерті, від сектору, де працював померлий (державний чи приватний) і т.д. Якщо людина померла внаслідок нещасного випадку до виходу на пенсію, то не зайве пошукати, чи не було у померлого особистих страховок на такий випадок (contrat de prévoyance) – банки дуже люблять їх давати «в навантаження» до кредитів на житло або просто переконують клієнтів укладати їх.
Різні типи страхувань
Один з найпопулярніших фінансових продуктів у Франції – страхування життя (assurance vie). Перш за все – це фінансова інвестиція, а ще – хороший спосіб передачі спадщини, особливо, якщо треба обійти прямих, але небажаних спадкоємців. В договорі обов’язково має бути вказаний спадкоємець в разі смерті. Після смерті власника договору страхування життя спадкоємець за договором має повідомити фінансову установу, зібрати пакет документів за списком та приготуватися довго (до року й більше) очікувати на виплату. Це означає, що спадкоємцю доведеться заплатити власні гроші за поховання, а потім чекати на виплату за договором страхування життя. Часто буває, що спадкоємці навіть не знають, чи є у померлого такі страховки, і на його рахунках залишаються величезні суми грошей до запитання. З метою надання спадкоємцям доступу до інформації про наявність договорів страхування життя під тиском уряду страховики створили національну базу договорів страхування життя – AGIRA. Зараз досить написати за адресою: 1, rue Jules-Lefebvre, 75431 Paris cedex 09, повідомити дані померлого та свої, щоб дізнатися про наявність у померлого таких договорів страхування.
Якщо мова йде про літнього померлого, в першу чергу варто пошукати, чи не укладав він за життя договір на поховання (assurance obsèques). У цьому випадку організатор поховання готує документи, а страховик протягом двох днів виплачує зазначену в договорі суму. Інший вид контракту: похоронне бюро, зазначене в договорі, отримує гроші та організовує поховання згідно з переліком зазначених послуг. Цей тип страхування, з моєї точки зору, цікавий тільки для одинаків без близьких або тим, хто не хоче ускладнювати життя родичам. Мені особисто більше подобається варіант страхування життя: поклав (зібрав протягом певного часу), наприклад, 5 000 євро на поховання, нотаріуса, адміністративні акти прийняття спадщини – і не чіпаєш ці гроші. Чим довше живеш – тим більше отримаєш відсотків. Якщо смерть сталася внаслідок нещасного випадку, перегляньте контракти на житло, на машину, приватну медстраховку (mutuelle). Можливо, й там передбачені грошові виплати на випадок подібних ситуацій.
Адміністративні питання
Сайт похоронного бюро Парижа пропонує створення особистого «персонального кабінету» (https://www.servicesfuneraires.fr/obseques/les-services-des-sfvp/). З нього організатор поховання може запропонувати рідним й близьким померлого зробити внесок у фінансування поховання. Є й інші сайти, наприклад, Collectefuneraire.com. Дуже часто фінансова допомога родичів та близьких померлого більш корисна, ніж квіти та меморіальні таблички. Якщо ви – відповідальний член родини, раджу вам заздалегідь скласти особисту пам’ятку з переліком того, що робити в разі вашої смерті. Пару років тому мій близький знайомий, молодий вчений, помер від раку за три місяці після появи симптомів захворювання. Звісно, про смерть не думав і нічого не готував. Жив самотньо. Практично всі документи були оцифровані та зберігалися в його особистому комп’ютері. Незважаючи на численну французьку рідню, родині довелося докласти чимало зусиль, щоб зламати паролі до телефона та комп’ютера та по крупицях зібрати документи з різних джерел. В такій самій ситуації опинився інший приятель – за дорученням родини займався похованням своєї самотньої тітки. Там теж нічого не було готове. На щастя, жінка хоча б отримувала всі квитанції в паперовому вигляді. В цьому випадку також довелося зайнятися адміністративним квестом.
Висновок
Наше суспільство закриває можливість говорити про смерть, що значно ускладнює організацію поховання та посилює страждання близьких померлого. Подумайте про «ходіння по муках» ваших родичів заздалегідь та підготуйте їм доступ до джерел фінансування поховання, які ви маєте, а після цього – з чистим сумлінням живіть довго, щасливо та в доброму здоров’ї!
Автор : Marcel Lacheppe
Переклад з росiйськоi : Лилия Скнарина, Arina Smutok
Бібліографія
Як отримати соціальну допомогу на поховання для померлого малозабезпеченого чи в нелегальному статусі? http://paris-ua.com/yak-otrimati-sotsialnu-dopomogu-na-pohovannya-dlya-pomerlogo-malozabezpechenogo-chi-v-nelegalnomu-statusi/?fbclid=IwAR2_FxiWbRXRcKwCLkSHKnPAl_-OQZ-H-0KD-4agW2tS3ne_LrcUoj7FxTM
« Décès – Débloquer le compte bancaire du défunt «, https://droit-finances.commentcamarche.com/faq/46618-deces-debloquer-le-compte-bancaire-du-defunt
« Frais de succession. Ces banques où ne pas mourir », https://banque.meilleurtaux.com/frais-bancaires/guide/frais-de-succession.html
« La Secu. Décès d’un proche : prestations et formalités », https://www.ameli.fr/bouches-du-rhone/assure/remboursements/pensions-allocations-rentes/deces-proche
Qu’est-ce que le capital décès ?, https://www.previssima.fr/question-pratique/quest-ce-que-le-capital-deces.html?fbclid=IwAR13LTD-E4vrtIgYKztDT5l2Kh6vbQ2-QxCVzXanSUJ4dM9sy1dlnXTrSDI
CAF. Les aides liées au décès : l’ASF, https://www.lassurance-obseques.fr/guide-obseques/aide-frais-obseques-asf-allocation-de-soutient-familial/
« La Caisse nationale d’assurance vieillesse (CNAV) : un remboursement possible », https://www.lassurance-obseques.fr/guide-obseques/frais-obseques-remboursement-par-la-cnav/
Залишити відповідь