Карта “Найманий працівник “

У Франції існує два способи отримання посвідки на проживання «На́йманий працівник».

  1. Якщо іноземець перебуває за кордоном, йому необхідно отримати довгострокову візу на термін більше 3 місяців з поміткою «На́йманий працівник», яка буде еквівалентна посвідки на проживання (VLS / TS).
  2. Якщо ж іноземець вже знаходиться у Франції, посвідку на проживання «На́йманий працівник» можна отримати через зміну статусу. При цьому слід врахувати, що зміна статусу з студентського на «На́йманий працівник» проходить за особливою процедурою.

Деякі категорії документів автоматично дають право на ведення професійної діяльності:

  • Студентська посвідка на проживання або довгострокова віза (не більше 60% від річної тривалості робочого часу);
  • Дозвіл на проживання або довгострокова віза «приватне і сімейне життя»;
  • Карта резидента і т.п.

Для отримання довгострокової візи «На́йманий робітник» необхідно звернутися в префектуру для отримання дозволу на роботу.

ПРОЦЕДУРА ОТРИМАННЯ ДОЗВОЛУ НА РОБОТУ

Якщо роботодавець планує працевлаштувати іноземця, він направляє в префектуру клопотання про залучення іноземного працівника (demande d’introduction). Воно супроводжується проектом договору, мотиваційним листом та результатами пошуку претендентів на біржі праці.

Пошук претендентів на біржі праці є важливим попереднім етапом для найму іноземця. Дійсно, роботодавець повинен представити в префектуру обґрунтування того, чому він не може працевлаштувати на вакансію громадянина Франції або іноземця, що вже має дозвіл на роботу.
Префект перевіряє статистику зайнятості в тій професійній сфері та географічній зоні, в яких планується працевлаштування іноземця. Від цієї перевірки звільнені деякі професії та географічні зони, в яких спостерігається висока «напруженість» на ринку праці, а також деякі категорії іноземців.

Також перевіряються відповідність професійних навичок іноземця до вимог вакансії, дотримання роботодавцем трудового права, умови найму. Заробітна плата іноземця не повинна бути нижче мінімального розміру оплати праці (SMIC).
Відмова префекта у видачі дозволу на роботу може бути оскаржена у міністерстві внутрішніх справ.
Префектура повідомляє про схвалення процедури роботодавця, іноземця та Службу з питань імміграції та інтеграції (OFII).

Дозвіл видається для роботи в компанії, яка складала заяву до префектури. Залежно від рівня безробіття в тому чи іншому регіоні дозвіл на роботу може бути обмежений однією або декількома географічними зонами або поширюватися на всю територію Франції.

ПРИБУТТЯ ДО ФРАНЦІЇ

Якщо іноземцю була видана довгострокова віза терміном більше трьох місяців, еквівалентна посвідки на проживання, то протягом трьох місяців після прибуття до Франції він повинен пройти медичне обстеження, засвідчувати довгострокову візу і сплатити збір у OFII. Жителі деяких країн, в тому числі Вірменії, проходять медогляд в представництві OFII в своїй країні.
Відсутність довідки про медогляд після закінчення трьох місяців може призвести до втрати дозволу на роботу.
При залученні іноземного працівника роботодавець виплачує податковий збір згідно з зобов’язанням, яке він приймає на початку процедури. Розмір цього збору встановлюється статтею L311-15 імміграційного кодексу. Згідно із законом роботодавцю заборонено вимагати з іноземного працівника відшкодування суми цього збору.

ПРОДОВЖЕННЯ

Заява на продовження посвідки на проживання «працівник за наймом» подається протягом двох місяців до закінчення терміну дії попереднього документа.
Посвідка на проживання може бути не продовжена, якщо трудовий договір був розірваний протягом дванадцяти місяців з моменту його укладення. Виняток становлять такі випадки, коли трудовий договір був розірваний не з ініціативи працівника. Тоді іноземець може вперше продовжити дозвіл на проживання «працівник за наймом» на один рік. Після закінчення цього терміну право іноземця на продовження посвідки на проживання залежить від накопичених їм прав на соціальні виплати по безробіттю.
Крім того, відмова у продовженні дозволу на проживання може бути обґрунтована невиконанням умов надання дозволу на роботу, а також недотриманням роботодавцем трудового законодавства, норм соціального страхування, умов зайнятості, оплати праці та проживання іноземця.
Підставою для відмови у продовженні дозволу на проживання може також стати бажання іноземця змінити географічну зону або сферу своєї професійної діяльності.

ЮРИДИЧНА БАЗА

Трудовий кодекс Франції: R5221-11, R5221-20, R5221-21, R5221-20, R5221-19, R5221-17, R5221-18, R5221-10, R5221-9, L5221-6, R5221-1, L5221-5, L5222-2, R5221-32, R5221-36, R5221-33, R5221-33, R5221-34, R5221-35;

Імміграційний кодекс Франції: L313-10, R311-3, R313-1;

Постанова уряду Франції від 18 січня 2008 року про видачу дозволів на роботу іноземцям без перевірки рівня безробіття.

Автор : Oumar Arabov, Адвокат à Barreau de Paris / Ordre des avocats de Paris (Умар Арабов – русскоязычный адвокат во Франции)

Переклад з росiйськоi : Anna Golub

 

Бібліографія

 

« Carte de séjour salarié », https://www.jurifiable.com/conseil-juridique/droit-des-etrangers/carte-de-sejour-salarie

“Étranger en France : carte de séjour – salarié/travailleur temporaire”, https://www.demarches.interieur.gouv.fr/particuliers/etranger-france-carte-sejour-salarie-travailleur-temporaire

Армені Інна Латишева, « Основні типи документів на проживання у Франції для іноземців », http://paris-ua.com/osnovni-tipi-dokumentiv-na-prozhivannya-u-frantsiyi-dlya-inozemtsiv-timchasova-kartka-na-prozhivannya-ta-ekvivalentna-dovgostrokova-viza/

Facebook Comments