RECE – новий документ для перебування у Франції після закінчення навчання

У певний момент навчання, студент французького університету ставить собі питання: як залишитися у Франції після отримання диплому магістратури.

Раніше варіанти були наступні:
● Вступ до докторантури,
● Підписання робочого контракту та зміна статусу на робочий,
● Вступ на іншу програму магістратури,
● Отримання тимчасового дозволу для пошуку роботи – APS.
Проте з першого березня для громадян більшості країн (для України також) посвідка
APS була замінена на дозвіл на проживання RECE (Recherche d’emploi, création d’entreprise).

Що таке RECE?

RECE (Carte de séjour – Recherche d’emploi/création d’entreprise) – однорічна посвідка на проживання, яку можуть отримати студенти, що успішно закінчили навчання у магістратурі. Ця посвідка дозволяє залишитись у Франції на рік для пошуку роботи або створення свого підприємства за фахом отриманого диплома.

 

Відмінності між RECE та APS

Розгляньмо, що змінилося при заміні APS на RECE та які відмінності існують між цими двома документами.

APS RECE
Можна працювати не за фахом у ліміті
964 годин на рік.
Можна працювати не за фахом без ліміту часу.
Документ можна отримати тільки знаходячись на території Франції та тільки при дійсній студентській посвідці на проживання. Документ можна отримати:
● Знаходячись на території Франції при дійсній студентській посвідці на проживання.
● Якщо ви виїхали з Франції – протягом 4 років після отримання диплому через посольство Франції у вашій країні проживання.

Якщо ви вже раніше отримали APS, а потім поїхали з Франції, ви не можете отримати посвідку RECE за другим пунктом.
Документ має вигляд ресепісе.Документ є справжньою посвідкою на проживання у формі картки, якщо запит був зроблений у Франції, або візою виду VLS-TS, якщо запит був зроблений поза межами Франції.
Виготовляється протягом декількох днів, або миттєво.Виготовляється стільки ж скільки й інші посвідки на проживання. На час між поданням досьє та виготовленням картки видається ресепісе.
Документ видається безкоштовно.Документ коштує 49 євро у разі подачі досьє при дійсній студентській посвідці на проживання, або 79 євро у разі отримання посвідки RECE після виїзду з Франції.

Як ми бачимо, заміна APS на RECE має багато позитивних деталей для людини, що має намір залишитись у Франції після отримання диплому магістратури або іншого еквівалентного диплому. До того ж, оскільки новий документ має форму картки, він викликає менше питань у прикордонників у разі подорожей поза межами зони Шенгену.

Що залишилось незмінним?

Якщо після отримання посвідки RECE (або ресепісе, що було видано після подання досьє на посвідку RECE) ви знайшли роботу за фахом то вам потрібно подати досьє на зміну статусу зі студентського на робочий. Зробити це треба поки ваша посвідка є дійсною.

Для отримання робочої посвідки після посвідки RECE посада повинна відповідати вашому диплому, а зарплата повинна бути не нижче 2 281,82 € євро на місяць до вирахування податків. У цьому разі трудова інспекція не має засад, щоб відмовити вам у робочому дозволі.

Якщо ваша заробітна плата нижча за 2 281,82 € євро на місяць, то ваша досьє буде аналізуватися за тими ж правилами, що й досьє на зміну статусу зі студентською посвідкою: буде оцінено рівень безробіття, середня заробітна плата по галузі, та роботодавець буде повинен мотивувати вибір вас замість француза або громадянина ЄС.

Які документи потрібні для отримання посвідки RECE?

В залежності від того подаєте ви досьє у Франції чи за кордоном, список документів відрізняється.

Документи для надання до префектури у Франції:

  • Ваш закордонний паспорт,
  • Дійсна студентська посвідка на проживання,
  • Свідоцтво про народження,
  • 3 фотографії,
  • Диплом магістратури, або еквівалентний йому. Якщо ви ще не отримали диплом, то можна надати довідку про успішне завершення магістратури (attestation de réussite),
  • Довідка про загальне медичне страхування (можна завантажити з особистого кабінету на ameli.fr),
  • Підтвердження вашої адреси проживання (рахунок за газ, світло, інтернет, довідка від орендодавця), датоване не раніше ніж трьома місяцями до дати подачі досьє,
  • Проєкт створення компанії (якщо ви плануєте створити компанію, а не шукати роботу).

Документи для надання для префектури у консульстві або посольстві Франції:

  • Ваш закордонний паспорт,
  • Свідоцтво про народження,
  • 3 фотографії,
  • Диплом магістратури, або еквівалентний йому, отриманий протягом останніх чотирьох років,
  • Доказ, що у момент отримання диплому (закінчення магістратури) у вас була дійсна студентська посвідка на проживання,
  • Медичне страхування на запланований період дії посвідки,
  • Підтвердження наявності достатньої кількості грошей для проживання у Франції,
  • Підтвердження вашої адреси проживання, датоване не раніше ніж трьома місяцями до дати подачі досьє,
  • Проєкт створення компанії (якщо ви плануєте створити компанію, а не шукати роботу).

Куди звертатися?

Якщо ви знаходитесь на території Франції, то вам потрібно звернутися до префектури за вашим місцям проживанням. За цим посиланням можна знайти контакти префектур. Якщо ви вже виїхали з Франції, то вам потрібно звернутись до консульства або посольства Франції у вашій країні проживання.

Якщо ви плануєте отримувати посвідку на проживання RECE одразу по закінченню навчання, то ми рекомендуємо звернутись до вашої префектури, приблизно за пів року, щоб дізнатись як проходить подання документів та які терміни очікування. Наразі термін виготовлення картки займає у середньому від одного місяця до пів року в залежності від префектури.

У випадку, якщо рандеву треба брати онлайн, не зайвим буде проаналізувати, за який період префектура відкриває нові рандеву: за місяць, за два, чи за тиждень до дати рандеву. Таким чином ви зможете краще спланувати коли треба брати рандеву. Зверніться також до вашого секретаріату в університеті (scolarité). Дізнатися у них, чи вони вже знають дату журі та як швидко вони зможуть вам видати attestation de réussite. Поясніть їм свою ситуацію і скоріш за все вони зможуть вам допомогти.

Особистий досвід

Я проживаю у Страсбурзі, тож документи подавала до префектури Страсбурга. Студентська посвідка в мене закінчувалась 21-го вересня, а журі було 30-го серпня. З університетом  я домовилась, щоб довідку мені відправили електронною поштою відразу після журі.

Я звернулась до префектури у червні, щоб дізнатись, для якої категорії брати рандеву та щоб підтвердити список документів. Рандеву треба було брати у категорії Première demande|Changement de statut. У Страсбурзі рандеву відкриваються кожного понеділка, на наступний тиждень. Раз в два місяці вони відкривають рандеву на період від наступного тижня, та на наступні два місяці, а потім кожного тижня відкривають додаткові вікна для наступного тижня.

Також, можна подати досьє у студентській префектурі, яка відкрита с кінця серпня по середину листопада. Саме там подавала досьє я. Рандеву у мене було 4-го вересня, а 3-го жовтня я отримала смс, що моя посвідка готова і я можу її забрати.

 

Французькі джерела:

 

Катерина Дворніченко

Facebook Comments