Все, що потрібно знати про аліменти у Франції

В ЯКИХ ВИПАДКАХ ВИПЛАЧУЮТЬСЯ АЛІМЕНТИ.

Відповідно до статті 371-2 громадянського кодексу Франції, батьки зобов’язані брати участь в навчанні дитини та забезпечувати її. При цьому участь кожного із батьків пропорційна його можливостям.

При розлученні батьків, неминуче постає питання про аліменти. Зобов’язання з сплати аліментів не пов’язане з сімейним статусом батьків. Сума виплат буде однакова, незалежно від того були батьки у шлюбі чи ні.

Зобов’язання виникають, як тільки батьківство (материнство) дитини встановлено. Аліменти виплачує той із батьків, з яким дитина не проживає. В окремих випадках виплати на дитину продовжуються і після її повноліття, за умови якщо вона не в змозі себе забезпечувати (продовження навчання, після закінчення навчання шукає роботу, має проблеми зі здоров’ям і т.ін.).

Найбільш поширена форма виплат — щомісячні платежі. Кошти, отримувачу  можуть виплачуватися як  готівкою, так і на банківський рахунок. Можливе також пряме стягнення суми аліментів із заробітної плати. Однак, у Франції таке стягнення можливе тільки у випадку згоди роботодавця платника аліментів.

ВИЗНАЧЕННЯ СУМИ  АЛІМЕНТІВ

Позов на стягнення аліментів подається до судді з сімейних справ, в суд першої інстанції за місцем проживання дитини (Tribunal de Grande Instance). Питання про аліменти може бути розглянуте суддею, як в межах процедури розлучення, пов’язаної з батьківськими правами, так і по окремій позовній заяві.

Для призначення або перерахунку (зменшення чи збільшення) суми аліментів у зв’язку із зміненням фінансової ситуації одного із батьків, необхідно звернутись до судді по сімейних питаннях, заповнивши позивну заяву. Бланк заяви (cerfa n° 11530*05) можна взяти в секретаріаті судді по сімейнім питанням (greffe du JAF) або завантажити на сайті Міністерства Юстиції. Адвокат для цієї процедури не обов’язковий.

У випадку, коли батьки не можуть дійти згоди по сумі аліментів, вона буде призначена суддею. При цьому суд зважатиме не тільки на доходи, але і на витрати (квартплата, комунальні платежі, виплати по кредитах і т.ін.), а також і тривалість перебування дитини з кожним із батьків.

Базова форма розрахунку виглядає наступним чином: від суми доходів платника аліментів віднімається прожитковий мінімум(550,93 євро в 2018 році), залишок суми множиться на фіксований коефіцієнт, залежно від того, скільки часу дитина проживає з кожним із батьків. Отримана сума множиться на кількість дітей.

Приклад: Двоє дітей постійно проживають з матір’ю, батько має право забирати дітей на кожні другі вихідні дні і на половину шкільних канікул. Місячний дохід батька складає 1400 євро.Сума аліментів буде складати (1400-514)×11.5%×2=204 євро в місяць. У випадку, коли діти постійно проживають з одним із батьків, а другий із батьків має право забирати дітей кожні другі вихідні дні та половину шкільних канікул, розрахунковий коефіцієнт дорівнює: • 1 дитина : 13,5% • 2 дитини :11,5% • 3 дитини : 10,0%

ЩО РОБИТИ У ВИПАДКУ НЕВИПЛАТИ АЛІМЕНТІВ

У випадку регулярних невиплат, отримувачу аліментів варто вжити заходів щодо їх стягнення.При цьому варто мати на увазі, у разі якщо ніякі дії, щодо стягнення аліментів не будуть вжиті, адміністрація розглядатиме це як бездіяльність отримувача, та відсутність потреби в даній грошовій сумі. Довести зворотне можна буде тільки через суд.

Якщо дебітор ухиляється від виплати аліментів, варто відправити йому запит (lettre de mise en demeure) рекомендованим листом з підтвердженням про отримання. Даний лист повинен містити нагадування неплатнику про його зобов’язання та підстави їх виникнення (судове рішення), суму заборгованості та той факт, що у випадку невиплати, аліменти будуть стягненні в примусовому порядку. Обов’язково зберегти копію листа та квитанцію про отримання листа адресатом.

Якщо виплати не надходять:

  • Найпростіша схема стягнення — звернутися в організацію по виплаті сімейних допомог (CAF).Декілька років тому, там був створений відділ по стягненню невиплачених аліментів. Процедура стягнення боргів через CAF дуже проста: достатньо пред’явити судове рішення, на основі якого ви вимагаєте виплати.Співробітники даної служби візьмуть на себе всі клопоти по стягненню заборгованості, а також, при відповідних умовах, можуть виплатити Вам тимчасову допомогу (l’allocation du soutien familial (ASF)). CAF виплатить вам затребувану з боржника суму за вирахуванням отриманої вами суми тимчасової допомоги. Законодавством Франції передбачена можливість стягнення невиплат за останні п’ять років. Стаття 227-15 Кримінального Кодексу Франції, передбачає, як міру покарання у випадку невиплати аліментів, позбавлення волі періодом до двох років і штраф до 15000 євро.

У випадку,якщо у вас виникли додаткові запитання або труднощі у заповненні позову,Ви завжди можете звернутись до адвокатів в межах безкоштовних юридичних консультацій.

Адреси,де можна отримати безкоштовні консультації адвокатів,можна подивитись на сайті Міністерства Юстиції (annuaire des points d’accès au droit).

Автор:Алла Дюка, юрист асоціації “Французький Центр Захисту дитинства-Зниклі діти”, http://www.116000enfantsdisparus.fr/

Література для вивчення:

Алла Дюка, « Розлучення, як не втратити дитину у Франції . Пам’ятка для батьків, які нещодавно приїхали у Францію», http://paris-ua.com/rozluchennya-yak-ne-vtratiti-ditinu-u-frantsiyi/

Simulateur de calcul de pension alimentaire, https://www.service-public.fr/simulateur/calcul/pension-alimentaire

« Comment bien calculer la pension alimentaire en cas de divorce ? », https://www.alexia.fr/fiche/4771/calcul-du-montant.htm

Facebook Comments