Що варто знати про депорт центри у Франції

У Франції центри адміністративного затримання ( Centres de Rétention Administrative – CRA) є місцем, де особи в нелегальному, чи в окремих випадках, в легальному становищі, очікують на рішення про своє примусове повернення в країну походження або ж в окремих випадках, в країну постійного проживання за умови, що вона входить до ЄС. Як правило, в CRA можна попасти внаслідок перевірки документів правоохоронцями або після подання досьє для регуляризації в префектуру, яка після перегляду справи вирішила відмовити запитувачу. Крім того, в CRA  можуть утримувати кандидатів на отримання притулку, які повинні бути вислані в іншу країну-члена Регламенту Дублін ІІІ.

I. Кого стосується дана процедура

Ви можете опинитися в адміністративному утриманні, якщо стосовно вас було висунуто одне або декілька з наступних рішень :

Obligation de quitter le territoire français (OQTF)Зобов’язання залишити територію Франції – цей захід являється основною мірою «виселення» іноземців з Франції. Рішення про наказ покинути Францію приймається префектурою, як правило, у випадку відмови в продовжені посвідки на проживання (по роботі, студентської, за сімейними обставинами й ін.), в легалізації або внаслідок контролю документів людини що перебуває у нелегальному становищі.

Interdiction de retour sur le territoire français (IRTF), – Заборона повернення на територію Франції – це є рішення префекта яке йде в парі з OQTF в випадку, якщо останнє не було виконане. Ця заборона накладається автоматично, якщо в рішенні OQTF не був наданий строк для виїзду із Франції. Одним із таких випадків є, наприклад, OQTF прийнятий в умовах контролю документів людини що перебуває у нелегальному становищі.

Décision d’expulsion : також свого роду рішення про депортацію. Основною відмінністю є те, що в цьому випадку людина вважається такою, що несе серйозну загрозу суспільному порядку у Франції та щодо якої немає судового вироку (наркотрафік, завдання тілесних ушкоджень, тероризм та інші. У випадку, де проти людини було висунуто таке рішення, її виїзд з території Франції до країни походження буде виконано в примусовому порядку.

Interdiction judiciaire du territoire français (ITF). – Судова заборона на перебування у Франції. Рішення виноситься суддею з кримінальних справ проти іноземця, який проживає у Франції та вчинив злочин, або правопорушення. Може бути застосоване як основний вирок, або як додатковий вирок до тюремного ув’язнення чи штрафу.

В загальному, оскарження можливе в будь якому з вищезгаданих випадків, а також, існує декілька категорій іноземців, які можуть в тій чи іншій степені бути захищеними від деяких з цих  рішень.

II. Строки утримання та оскарження  адміністративного затримання. 

Для початку, потрібно розуміти, що префектура уповноважена законом утримувати людей в центрі адміністративного затримання (або в найближчому відділі комісаріату) не більше ніж 48 годин.  Рішення про утримання (аргументоване розпорядження в письмовій формі стосовно вашого затримання, яке повинно бути донесене до вашого відома) приймає префект, після попередньої перевірки легальності вашого статусу відповідними правоохоронними органами. Це рішення може бути оскаржене протягом 48 годин, перед суддею з питань свобод та тримання під вартою (JLD – juge des libertés et de la détention).

У випадку, якщо по закінченню 48 годинного терміну особу все ще не відпустили з центру адміністративного затримання, і якщо префект бажає продовжити її перебування там, він повинен передати це питання судді з питань свободи та утримання під вартою (JLD), так само, затриманий має право оскаржити рішення про своє затримання.

Як висновок, після реформи 2016 року, ми можемо розглядати два потенційні звернення до JLD в такій ситуації :

  • перше, де затримана особа хоче оскаржити своє перебування під вартою
  • друге, де префект подає клопотання про продовження терміну затримання людини.

У двох випадках, суддя буде перевіряти легальність процедури затримання (перевірка особистості, саме затримання, передача та утримання людини в центрі, дотримання всіх прав людини), яка передувала поміщенню людини під варту.

Як правило, ці елементи вивчаються під час першого слухання з затриманим, який своєю чергою може бути в супроводі адвоката, який має доступ до всіх документів стосовно справи. Тобто, адвокат зі своєї сторони також повинен  ретельно перевірити дотримання умов та прав клієнта в умовах адміністративного утримання. Суддя також заслуховує представника префектури та прокурора. 

Якщо суддя вважає, що рішення про затримання було незаконним та / або що процедура затримання  не виконувалася з дотриманням усіх правил, особа звільняється. Прокурор має право оскаржити це рішення протягом 10 годин, і тому особа залишається позбавленою волі протягом цього періоду.

Коли особа може довести, що проживає на території Франції (дійсний паспорт та стабільна адреса), суддя може також призначити обмеження знаходження за місцем проживання. Таким чином, вона звільняється, але не має права залишатися на території Франції, і зобов’язується до регулярних явок з відміткою в найближчому комісаріаті, до свого остаточного від’їзду.

З іншої сторони, якщо суддя вважає, що рішення про утримання під вартою було законним та / або що процедура затримання є легальною,  він може висунути рішення про продовження утримання під вартою терміном ще на 28 додаткових днів. Як висновок, якщо рішення суду було прийняте на користь префектури, людина може абсолютно законно залишатися в центрі тимчасового перебування протягом 30 днів (48 початкових годин + 28 днів після рішення про продовження).

Однак, після останньої реформи 10 вересня 2018 року, по закінченню терміну перших 30 днів, якщо префектура все ще не змогла організувати виїзд людини з території Франції, префект може подати клопотання про додаткові 30 днів затримання особи.

Суд буде зважати на те, чи префектура зробила все, що в її силах, щоб організувати від’їзд в перші 30 днів, а також, можливий варіант де суддя вирішить звільнити людину або ж призначити обмеження знаходження за місцем проживання до моменту коли людина покине країну.

Також, суд може призначити продовження терміну затримання через наявність термінової необхідності (ризик втечі або ж серйозна загроза суспільному порядку).  На даному етапі розв’язання питання про депортацію, людина може знаходитися в центрі тимчасового перебування 60 днів.

15 додаткових днів можуть бути додані в випадку, якщо затриманий навмисно перешкоджав виконанню рішення  про депортацію, шляхом подачі клопотання про надання притулку як біженцю, надання додаткового захисту чи прохання про надання документів на проживання через тяжкий стан здоров’я.

Цей додатковий термін може бути також наданий, якщо депортація не була здійснена по причині невидачі відповідних проїзних документів консульством, до якого належить особа, і якщо компетентний адміністративний орган встановив, що це питання повинно вирішитися в найкоротші терміни.

За тими ж підставами, термін затримання може бути продовжений ще на додаткових 15 днів. Загалом максимальний термін перебування становить 90 днів: 48 годин + 28 днів + 30 днів + 15 днів + 15 днів. На кожному етапі префектура повинна отримати дозвіл від JLD.   (В випадку терористичної діяльності, цей термін може досягнути 210 днів).

В кінці останніх 15 днів, префектура зобов’язана звільнити людину незважаючи на її нелегальне становище в країні, з нагадуванням що її OQTF є дійсним і має бути добровільно виконаним. В окремих випадках, префектура може призначити обмеження знаходження за місцем проживання з обліком в комісаріаті.

На кожному етапі оскарження адміністративного затримання, людина може оскаржити рішення судді в апеляційному суді. Особа має можливість оскаржити рішення протягом 24 годин, якщо суддя вирішить продовжити його утримання під вартою на 28 днів.

Апеляційний суд розглядає апеляцію протягом 48 годин. Він може прийняти рішення по звільнення особи чи бути призначити обмеження знаходження за місцем проживання. 

III. Головні права затриманої особи

Як тільки ви потрапляєте під варту, ви отримуєте документ, який нагадує вам про всі ваші права. Цей документ повинен бути перекладений перекладачем, якщо ви це вимагаєте.

a. При утриманні в центри адміністративного затримання, затримані особи мають наступні права :

– право на доступ до медичного сервісу та на зустріч з медсестрами, які можуть звернутися до лікаря за необхідності;

– право на спілкування з зовнішнім світом: персональний мобільний телефон без камери та телефонні будки в розпорядженні затриманих, можливість відвідування центру близькими затриманого;

– право на отримання правової допомоги, зв’язавшись із асоціацією по захисту іноземців присутньою в центрі та звернувшись за допомогою до адвоката (обраного чи призначеного);

– право на зв’язок з своїм консульством;

– право на подання клопотання про притулок протягом 5 днів після прибуття в центр, у випадку, якщо людина вважає що може зазнати 

 – переслідуванню у разі повернення до країни походження.

b.          Допомога адміністрації

Працівники Ofii, присутні на місці, можуть надати вам інформацію та допомогти у підготовці до виїзду (зібрати багаж, адміністративні формальності тощо). Ви також можете попросити агентів Ofii оцінити ваш стан здоров’я. Це може зробити лікар із медичної частини. Результати цієї оцінки можуть змусити працівника Ofii та лікаря сформулювати висновок щодо адаптації умов вашого утримання. Ця інформація може також стосуватися Вашого подальшого утримання під вартою, якщо воно несумісне з Вашим станом.

c.              Допомога асоціацій

Деякі асоціації надають правову допомогу в центри адміністративного затримання. Ці асоціації допомагають іноземцям під час процедури депортації. В одному пункті затримання дозволена наявність лише одного юридичного офісу від асоціацій. Однак, інші асоціації можуть залучитися, щоб захистити права іноземців або отримати медичну чи соціальну допомогу.

Такими асоціаціями є: Forum Réfugiés-Cosi та France Terre d’Asile, La Cimade та інші

IV. Оскарження Зобов’язання залишити територію Франції 

Одним із засобів припинити адміністративне затримання є оскарження рішення про Зобов’язання залишити територію Франції . Якщо це оскарження отримає позитивне рішення суду, то адміністративне затримання автоматично припиняється.

     З моменту коли людина отримала рішення Зобов’язання залишити територію Франції, вона має 48  годин для того, щоб подати оскарження  до адміністративного суду. Без рішення суду, затриманий не може бути депортованим. Як правило, суд має 96 годин, щоб дати відповідь під час публічного слухання. Людина може бути представлена призначеним судом або обраним адвокатом та мати призначеного судом перекладача.

– 

V. Прохання про притулок під час адміністративного затримання.

У разі якщо людина вважає що може зазнати :

– переслідуванню чи  загрозу своєму життю у країні походження, своєї безпеки чи цілісності, особа може звернутися за захистом до французького відомства з питань захисту біженців та осіб без громадянства (Ofpra). В такому випадку вона має можливість:

– подати прохання про притулок, якщо вона ніколи цього не робила раніше;

– подати прохання для перегляду справи про наданняпритулку, якщо вона вже подавала заявку про надання притулку у Франції раніше, яку відхилили, і вона бажає представити нові елементи.

Прохання має бути подане протягом перших п’яти днів затримання, але цей термін може бути продовжений у певних специфічних випадках.

Коли особа подає заяву про надання притулку з центру центри адміністративного затримання, префект повинен прийняти рішення про те, чи залишати цю особу в центрі.

Він може вирішити звільнити людину (що буває вкрай рідко) або залишити особу в центри адміністративного затримання. Якщо він вирішує залишити людину під адміністративним затриманням, префект мусить повідомити затриманого про те, що він залишиться під вартою для вирішення справи про надання притулку. Таке рішення про продовження утримання особа може оскаржити в адміністративному суді протягом 48 годин.

За винятком певних випадків, особа не може бути депортована, поки вона не отримає відповідь на свою заяву про надання притулку.

Автор: Інна Латишева Армені (Maître Inna Harmegnies)
Адвокат Колегії адвокатів м. Париж та м.Київ
contact@harmegnies-avocat.fr
07.81.31.71.08

Автор: Igor Halyshyn Допомога  переклад/ радник по адміністративних справах. 0695045704mail : igor.halyshyn@gmail.com

Facebook Comments