У квартирній черзі в Парижі – більше, ніж 120 000 осіб. У 2017-му році 4000 осіб отримали соціальне житло від префектури, 3000 – від паризької мерії або районних мерій, 4000 – з програми “1% patronal” через свого роботодавця. В паризькому регіоні (Париж) тривалим вважають очікування близько 6-ти років для Т1, 9 років для Т2/Т3 і 10 років – для >Т3 (одно-, дво-, трикімнатна і т.ін.) Але вже в 77-му департаменті (Seine-et-Marne) – це 3 роки, і шансів отримати набагато більше, особливо в 5-й зоні паризького регіону.
Які легальні механізми прискорення просування у квартирній черзі?
Для будь-якої людини, яка перебуває в скрутному становищі, існують термінові варіанти та альтернативні можливості отримання житла. Вибір установи, до якої слід звернутися, та список необхідних документів залежать від багатьох критеріїв: наявність непридатного житла або його цілковита відсутність, наявність чи відсутність доходу, роботи, сім’ї й таке інше. Отримати додаткову інформацію можна в Комунальному центрі соціальної допомоги (Centre communal d’action sociale – CCAS), якщо у вас немає родини, в Будинку солідарності та адаптації департаменту (Maison départementale de la solidarité et de l’insertion – MDSI), якщо у вас є родина, або в різних асоціаціях.
У випадку нагальної потреби можна отримати притулок в готелі, зателефонувавши за номером 115. Якщо ви звернулися до Об’єднаної служби прийому та інтеграції (Service intégré d’accueil et d’orientation – SIAO), вас скерують до соціально – адміністративного працівника, з допомогою якого ви зможете отримати місце в Центрі притулку і соціальної адаптації (Centres d’hébergement et de réinsertion sociale – CHRS), Сімейному пансіоні (Maisons relais), право на грошову допомогу на тимчасове житло (Allocation logement temporaire – ALT).
Зверніться до асоціацій, які надають допомогу в пошуку житла, і дізнайтеся адреси Центрів тимчасового надання притулку (Centres provisoires d’hébergement – CPH) у Франції. Хоч місць для всіх у них не вистачає, ви можете отримати право пріоритетності за умови, що соціальний працівник вашого регіону включить вас до групи ризику (за станом здоров’я, за сімейними обставинами або за відсутністю доходів тощо). У CPH термін перебування складає 9 місяців з можливістю продовження на 3 місяці за умови надання відповідних аргументів щодо необхідності вашого перебування у даному центрі. Префектури, мерії, департаменти та інші установи мають резервні місця в житловому фонді соціального житла (HLM) для пріоритетного контингенту (contingent prioritaire).
Якщо ви працюєте, ви можете жити в Апарт-готелі соціального призначення (Résidence hôtelière à vocation sociale – RHVS), у Гуртожитку для робітників-мігрантів (Foyers de travailleurs migrants), у Молодіжному гуртожитку для тих що працюють (Foyers de jeunes travailleurs – FJT) – реєстрація проводиться через інтернет.
Інші варіанти: соціальний гуртожиток АДОМА (ADOMA) – реєстрація проводиться через інтернет, Житло та гуманізм (Habitat et humanisme) – об’єднання асоціацій, житлових приміщень і служб, соціальні гуртожитки (résidences sociales), Агентства нерухомості соціального призначення (Agences immobilières à vocation sociale), сімейні пансіони, суборенда у приватних осіб. Деякі асоціації, як Welcome й Singa, пропонують тимчасовий притулок у сім’ях.
У великих містах, а особливо в Парижі в реальності ви маєте тільки один шлях прискорити надання житла – отримати статус “пріоритетної особи” в рамках закону ДАЛО (DALO). Раджу вам не ігнорувати його, якщо ви підходите під його критерії.
Право на достойне житло (DALO)
За законом №°2007-290 від 5 березня 2007 року держава зобов’язана надати всім «право на окреме і достойне житло».
« Droit au logement opposable (DALO) : faire valoir son droit à un logement », https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/F18005
Ви можете звернутися у посередницьку комісію департаменту, яка складає список пріоритетних осіб і відправляє його префекту для складання плану дій департаменту з надання житла малозабезпеченим особам (Plan départemental d’action pour le logement des personnes défavorisées – PDALPD).
Зазвичай у вашій довідці з реєстраційним номером про запис до квартирної черги на другій сторінці є інформація про DALO й адреса комісії вашого департаменту.
Приводом для звернення до комісії можуть бути наступні ситуації: загроза виселення без можливості знайти житло; перебування у квартирній черзі “ненормально” довго (цей термін різний для кожного департаменту); проживання у різних тимчасових структурах соціального характеру більше, ніж 6 місяців (або тимчасове проживання в соціальному гуртожитку більше, ніж 18 місяців); проживання в непридатних умовах (за санітарними нормами або за нормами громадської безпеки – так званий “небезпечний квартал”); проживання у перенаселеному житлі, яке не відповідає нормам житлового кодексу за наявності хоча б однієї неповнолітньої дитини, інваліда, або якщо ви самі є інвалідом; бути без житла (притулок у третіх осіб або бути юридично бездомним – sans domicile).
Для подачі досьє у комісію треба заповнити формуляр cerfa n°15036*01 (Cerfa – Центр реєстрації та перевірки адміністративних бланків). Цей формуляр легко звантажити з інтернету і роздрукувати. Його треба доповнити копіями документів, які вказані у пояснювальній записці до формуляра. Потім відправити його поштою. Після цього ви отримуєте підтвердження від префектури про реєстрацію вашого досьє. Розгляд потребує 6 місяців у паризькому регіоні, 3 місяці – в інших регіонах. Якщо комісія присвоїла вам статус “пріоритетної особи” на отримання соціального житла, префект має запропонувати вам житло протягом 6-ти місяців у паризькому регіоні й 3-х місяців – на решті території Франції. Але це – в теорії. Насправді у паризькому регіоні цих термінів практично ніколи не дотримуються. Тому після 6-ти місяців має починатися наступний етап, про який поговоримо далі.
До речі: найбільш ефективна стратегія – відправити 20-30 досьє до різних департаментів, а потім звертатися до комісій DALO у кожному з них по черзі.
« Guide pour remplir un dossier DALO ou DAHO », http://www.drihl.ile-de-france.developpement-durable.gouv.fr/guide-pour-remplir-un-dossier-dalo-ou-daho-r382.html
Згідно з DALO ви також можете звернутися через адвоката до Адміністративного суду та подати позов про захист фундаментальних прав (introduire une requête en référé-liberté) – суд зобов’яже префектуру терміново надати вам житло.
Я особисто знаю два випадки, коли пріоритетність допомогла мігрантам отримати соціальне житло у Парижі. В першому випадку подружжя орендувало велику квартиру, але на дорослу доньку. А себе оформили за certificat d’hébergement, що дозволило підпасти під критерії пріоритетності. З часом вони посилили тиск на житловий відділ районної мерії через те, що донька виганяє їх з квартири. Вони отримали двокімнатну квартиру на двох за оплатою 500 євро на місяць.
Другий випадок я знаю набагато краще, оскільки сам мотивував людину і допомагав на останніх етапах процесу. Мій приятель у Парижі, який тривалий час живе на RSA та в неофіційних (без контракту) підселеннях, вирішив у 2010-му році стати офіційним безхатченком. Він пішов до асоціації та попросив там соціальну поштову адресу – domiciliation administrative. У 2012-му він дізнався, що за своїм статусом безхатченка має право звернутися до комісії DALO, яка в березні 2013-го визнала його пріоритетною особою та “грізно” запропонувала префекту надати йому житло протягом 6-ти місяців. Приятель ілюзій з цього приводу не мав і за моєю порадою попросив безкоштовну юридичну допомогу. 8 місяців потому, у вересні 2013-го, він подав позов до адміністративного суду – “requête introductive d’instance afin d’injonction au préfet d’attribuer un logement”. Схвальне рішення було винесене у січні 2014-го року. У жовтні 2014-го він подає позов про компенсацію – “recours indemnitaire pour défaut d’exécution d’une décision administrative”. Отримує позитивне рішення про компенсацію в розмірі 1000 євро у листопаді 2015-го (грошей так і не виплатили). Весь 2016-ий рік він не мав ніяких новин, і лише у травні 2017-го його запросила на зустріч соцпрацівник Soliha (Solidaire pour l’habitat), аби повідомити, що нарешті дійшла черга до його досьє, і що префектура вповноважила цю структуру зайнятися пошуком соціального житла. За словами соцпрацівника, його досьє чекало не надто й довго, бо вона отримала на розгляд досьє ще за 2011-й рік (а не за 2013-й, як у приятеля). Соцпрацівник нічого особливо не обіцяла, говорила про гуртожиток. Подавала його досьє у міста 5-ї зони (Cergy та Poissy), де його кандидатура не пройшла. Тому до запрошення на огляд однокімнатної квартири у Парижі приятель поставився без особливого ентузіазму. Як не дивно, але він отримав її в серпні, заселився в кінці вересня. Тобто приятелю знадобилось 5 років після рішення комісії, аби отримати житло. Однокімнатна квартира на 30 квадратів і місячною платнею в 410 євро (сума включає всі комунальні платежі, крім електроенергії). Квартирна субсидія – 310 євро.
Слід зазначити, що мій приятель хоче перевезти своїх літніх батьків до паризького регіону. Заявка подана два роки тому у 77-му департаменті, у місті Повен. У цьому департаменті навіть без статусу пріоритетності їм вже пропонували маленьку трикімнатну “хрущовку”, два рази за час перебування в черзі. Але батьки поки що
“крутять носом”. В їхньому містечку за 42 квадрати та три кімнати вони платять 260 євро на місяць та мають гараж. А тут їм пропонували ту саму квадратуру за 500-600 євро та без гаража. Тобто, поки що вони відмовилися від запропонованих варіантів і чекають на більш цікаві пропозиції. Чи дочекаються? Поки що не знаю.
Запорука успіху – наполегливість та терпіння! Вчиться грамотно користатися своїми правами. Щасти вам!
Для ознайомлення:
« Як отримати соціальне житло », http://paris-ua.com/yak-otrimati-sotsialne-zhitlo/
Автор :Marcel Lacheppe
Переклад з російської : Iryna Korotkova
Залишити відповідь