Багато українців не змогли повернутися вчасно в Україну через закриття кордонів і скасовування транспортних рейсів. Ця форс-мажорна ситуація спричинила неможливість покинути територію країн учасників Шенгенського договору у строк передбачений законом та ризик отримання штрафних санкцій або заборони на повернення у країни Шенгену і внесення до електронної системи SIS II.
Кожна країна ЄС та країна-учасниця Шенгенського договору має застосовувати свої правила врегулювання цієї ситуації.
Наприклад, стаття 33 Візового кодексу ЄС передбачає, що за наявності форс-мажорних обставин, таких як виключні гуманітарні обставини або непередбачувані особисті обставини, компетентні органи країн де знаходиться іноземець, можуть у виключному порядку продовжити дію візи чи термін перебування що вона дозволяє.
Щодо громадян України, які звільнені від необхідності отримання візи для подорожей у Францію (dispense de visa), за аналогією, безвізовий режим може бути продовжений компетентними органами Франції.
У Франції, міністерство внутрішніх справ скеровує таких іноземних громадян до Префектур департаментів де вони тимчасово перебувають.
На сьогодні, Префектура може, ( але не зобов’язана!), при наявності виключних обставин, або продовжити термін візи, або видати Тимчасовий дозвіл на перебування (Autorisation provisoire de séjour).
Особливо треба звертати увагу, що можливість отримання такого документу відкрита тільки. для тих, що прострочив термін перебування по безвізу під час епідемії COVID 19 та карантинних мір. Ті громадяни України, які давно прострочили свій термін перебування у Франції не враховуються.
Саме таким випадком форс-мажорних обставин є епідемія COVID 19, що спричинила:
- закриття кордонів Україною для літаків із Франції;
- встановлення санітарних мір захисту;
- зупинення транспортних мереж сполучення.
Оскільки переміщення у Франції обмежені й фізичний прийом в префектурах не проводиться, переважна більшість префектур приймає відповідні запити електронною поштою. Декілька префектур приймають документи звичайною поштою (рекомендованим листом, LRAR). В цій таблиці ми підготували всі контакти префектур (інформація може оновлюватися)
У кожному департаменті Франції (перша колонка таблиці) є своя префектура (друга колонка). Як дізнатися, до якого департаменту належить Ваш населений пункт ? Наприклад, перевірити його поштовий індекс (перші дві цифри – це код департаменту), або пошукати, наприклад, на https://public.opendatasoft.com/…/correspondance-cod…/table/ (вводячи в полі пошуку зліва назву населеного пункту). На сторінці населеного пункту у Вікіпедії також вказано, до якого департаменту він належить.
УВАГА ! Ваш запит може розглянути лише префектура, до якої належить населений пункт, в якому Ви перебуваєте. Наприклад, якщо Ви проживаєте у передмісті Парижу Saint-Ouen, Ви не можете звернутися до префектури міста Париж, а лише до префектури Вашого департаменту – Préfecture de la Seine-Saint-Denis. АЛЕ! Якщо у переважній більшості департаментів запити розглядаються головною префектурою, у двох департаментах – Nord та Hauts-de-Seine – їх можуть розглядати та sous-préfectures, до яких належить Ваш населений пункт.
Як приклад, Префектура м.Париж (Préfecture de police) передбачила можливість отримання Тимчасових дозволів на перебування для іноземців. Треба враховувати, що це стосується тільки тих іноземців, що проживають в Парижі.
Для цього, необхідно направити на мейл Префектури м.Париж (
pp-dpg-sdae-prolongationvisa@interieur.gouv.fr ) наступні документи за декілька днів до закінчення короткострокової візи чи терміну перебування по безвізовому режиму:
- Скан копії вашого паспорту (сторінки із фото та штампом в’їзду);
- Якщо є віза, скан візи (до громадян України які в’їхали по біометричному паспорту це не відноситься);
- Доказ проживання в Парижі (наприклад, копія запрошення).
- Докази неможливості чи труднощів для повернення в країну походження.
В темі листа варто коротко описати причину запиту (наприклад, Prolongation du droit de séjour en France – Covid-19). В самому запиті – описати ситуацію. Ви можете переглянути орієнтовний приклад такого запиту тут – https://docs.google.com/…/1lINh1dVmsAbGjM9HQ1GgWH4sC1…/edit…
Звісно, це лише приклад – залежно від Вашої ситуації, Ви можете вказувати інші деталі та обставини.
Відносно вимог до документів, існують певні труднощі щодо інтерпретації двох останніх пунктів щодо громадян України.
Майже ніхто із них не має запрошення. Для тих, хто перебуває у друзів чи родичів, можна порекомендувати подати лист від них про тимчасове надання проживання (Attestation d’hébérgement). До нього обов’язково додаються копія посвідчення особи та нещодавня фактура про сплату комунальних послуг людини, що надає житло. Для тих, хто проживає в готелі, це може бути фактура за проживання і доказ подальшої резервації готелю. Звичайно, кожна ситуаціє індивідуальною.
Щодо доказів неможливості чи труднощів для повернення в країну походження, може існувати безліч документів. Наприклад: доказі скасовування авіарейсу, прес-релізи чи інформація із сайту українського МЗС, Державної прикордонної служби, публікації із преси, оголошень консульських установ та інше. Всі ці докази повинні бути надані із перекладом на французьку мову, щонайменше у вільному перекладі.
Крім вже вказаних документів, рекомендується додати пояснювальний лист французькою мовою, у якому будуть ретельно викладені обставини вашого випадку.
Необхідно враховувати, що кожна Префектура може мати свій список документів. Але, принаймні, треба мати вищезгадані документи.
Рекомендую, по можливості, отримати інформацію від Префектури того департаменту де ви безпосередньо перебуваєте. Існують префектури, що поки що ігнорують цю ситуацію та не застосовують процедуру дозволу. продовження терміна перебування.
Для іншого прикладу, інформація із сайту Префектури О-де-Сен (Нантер): http://www.hauts-de-seine.gouv.fr/Actualites/Covid-19-Info-demarches-dans-les-Hauts-de-Seine
На їх сайті в списку документів поки що не фігурує вимога надання доказів про наявність виключних обставин на неможливості повернення. Але здоровий глузд підказує, що такі документи треба по можливості надати.
Треба відзначити, що майже всі префектури зупинили прийом громадян, тому рекомендується їх контактувати по мейлу (що є найшвидшим методом комунікації), або, або, за відсутністю електронної адреси Префектури, надсилати прохання про Тимчасовий дозвіл на перебування замовним листом із доказом про доставлення. Пошта Франції надає послугу замовного листа он-лайн:
https://www.laposte.fr/lettre-recommandee-en-ligne
Звичайно, зважаючи на завантаженість префектур і проблеми пов’язані з епідемією COVID 19 може скластися ситуація, що Префектура не відреагувала, а карантин вже закінчився і з’явилась можливість повернутися додому. В такому випадку, буде дуже корисно розпечатати мейл чи лист надісланий в Префектуру та додані до нього документи. Це будуть докази щоб надати їх прикордоннику щодо вашої спроби врегулювати становище у Франції по закінченню строку можливості перебування по безвізу.
Звичайно, без наявності Тимчасового дозволу на перебування, реакція прикордонника може бути індивідуальною у кожному окремому випадку.
Автор: Інна Латишева Армені (Maître Inna Harmegnies)
Адвокат Колегії адвокатів м. Париж та м.Київ
contact@harmegnies-avocat.fr
07.81.31.71.08
Залишити відповідь