Розлучення, як не втратити дитину у Франції.

Пам’ятка для батьків, які нещодавно приїхали у Францію.

На питання про правильні дії батьків в разі конфлікту , та дотриманні права опіки над дитиною, відповідає Алла Дюка, юрист асоціації «116 000 enfants disparus».

  • Алло, ви працюєте в асоціації «116 000 enfants disparus», яка допомагає сім’ям у пошуках зниклих дітей у Франції. Поясніть, будь ласка, у яких випадках можна звернутися по допомогу до вашої асоціації?

 

CFPE – Enfants disparus  (Centre Français de Protection de l’enfance) – це некомерційна організація, яка є публічним сервісом. Єдиний номер 116 000 був створений за ініціативою Єврокомісії та існує в 29 країнах Європи. У Франції наша організація перебуває під патронатом Міністерства юстиції.

Термін «зниклі діти» («enfants disparus») потрібно розуміти в широкому сенсі. Міжнародна Конвенція у справах дітей 1989 року передбачає право дитини на спілкування з обома батьками. У випадку, коли один із них своїми діями  перешкоджає  спілкуванню дитини з іншим, порушуються як права дитини, так і батьківські права. Це може бути порушення права на візити, викрадення дитини одним із батьків на території Франції або навіть вивіз дитини за кордон. Ми пояснюємо батькам їхні права та обов’язки згідно з французьким законодавством, міжнародними договорами, крім того, надаємо консультації з питань цивільних та кримінальних процедур, допомагаємо у підготовці документів (заяви, скарги, звернення до суду та до інших компетентних органів). Варто відзначити, що у Франції присутність адвоката є необхідною тільки під час процедури розлучення. На рахунок питань стосовно батьківських прав, кожен з батьків може звернутися до суду самостійно. Наш супровід закінчується тільки тоді, коли конфліктна ситуація вирішена.

  • Що необхідно зробити у першу чергу, якщо зникла дитина?

Найперше, якомога швидше звернутися у поліцію чи жандармерію зі скаргою про викрадення неповнолітньої дитини чи про появу перешкод у спілкуванні з нею. Практика показує, що досить часто поліція відмовляється приймати таку заяву. У такому випадку необхідно надіслати скаргу рекомендованим листом з повідомленням про вручення безпосередньо прокурору суду вищої інстанції (Tribunal de Grande Instance) за місцем проживання того з батьків, що скоїв правопорушення, або ж за місцем проживання дитини.

У випадку, коли є ризик, що дитину можуть вивезти за кордон, необхідно  оформити заборону на виїзд з території Франції. Це тимчасова та термінова дія, яка дозволяє одному із  батьків оформити цю заборону на вивезення дитини іншим з батьків з території Франції без дозволу заявника. Термін дії заборони – від 10 до 15 днів, її можливо зробити тільки один раз в житті дитини. Оформлення відбувається у відділенні поліції або у префектурі. Якщо ви бажаєте заборонити виїзд дитини за кордон на більш тривалий період, то варто звернутися до судді у справах сім’ї. Заборона може діяти аж до досягнення дитиною повноліття. Крім того, майте на увазі, що варто ще  звернутися до судді у справах сім’ї з клопотанням про винесення рішення з питань проживання дитини, графіка зустрічей з ним другого з батьків та, у деяких випадках, з питань обмеження батьківських прав другого з батьків. Також, коли йдеться про інтереси дитини, можливо звернутися до судді у справах неповнолітніх.  Головним чином він уповноважений вживати заходи виховної допомоги, «якщо є загроза здоров’ю, безпеці чи моральності неповнолітньої особи або у випадку, коли умови її виховання серйозно порушені». Наприклад, якщо поведінка одного з батьків шкодить емоційній рівновазі дитини, або ж коли у його будинку існує небезпека для дитини (недбалість, жорстоке поводження, сексуальне домагання).

  • У випадку конфлікту між батьками під час процесу розлучення, чи вважається дитина зниклою безвісти, якщо вона знаходиться з одним із батьків без дозволу іншого?

Права батьків регламентовані статтею 371-1 Цивільного кодексу Франції. Батько та матір мають рівні права , незалежно від того, чи перебувають вони у шлюбі.  Французьким кримінальним кодексом передбачена відповідальність за перешкоджання спілкуванню та викрадення дитини (статті 227-5 та 227-7 кримінального кодексу). Такі дії караються тюремним терміном на 1 рік та штрафом у розмірі до 15 000 євро.

Перешкоджанням спілкуванню з дитиною вважаються, зокрема, наступні дії: висловлена відмова повернути дитину разом з віддаленням дитини (наприклад, коли один з батьків заявляє іншому, що дитина хвора, тому інший з батьків не може його забрати; або коли один з батьків дозволяє дитині відмовитися повертатися до іншого з батьків) або коли той з батьків, з ким проживає дитина, переїжджає, не інформуючи іншого з батьків про нове місце проживання.

  • Чи мали ви справу зі зникненням у Франції дітей із пострадянських країн?

Так, звичайно. Ще раз хочу наголосити, що визначення «викрадені чи зниклі безвісти діти» треба розуміти у широкому сенсі. Перш за все, батьки, які нещодавно переїхали до Франції, не тільки відчувають складнощі у спілкуванні французькою мовою, але й не знають свої права. До нас звертаються як у випадку знаходження дитини у Франції, так і у випадку вивезення її за межі країни. Жінки з пострадянського простору одружуються не тільки з французами, але і з іноземцями, які постійно проживають на території країни. Як наслідок, дитину можуть вивезти у будь-яку країну світу. Буває і навпаки, коли дитина приїздить на канікули у Францію, а потім її відмовляються повернути по завершенню канікул.

  • Чи платні ваші послуги?

CFPE – Enfants disparus – некомерційна організація. Кожен може звернутися до нас за безкоштовною юридичною консультацією. Щоб зв`язатися з нами, вам потрібно зателефонувати на безкоштовний номер 116 000. Оператори відповідають на дзвінки 24 години на добу та занотовують інформацію про ваше звернення. Вам треба наголосити, що потрібна допомога саме російськомовного юриста, або можна вказати моє ім`я – Алла Дюка. Я вам перетелефоную у робочий час.

Автор: Алла Дюка, юрист (CFPE)

http://www.116000enfantsdisparus.fr/

Переклад з росiйськоi : Marie Nik & Volodymyr Tichenko

 

Література для вивчення:

Захист жінок від домашнього насилля у Франції

http://paris-ua.com/zahist-zhinok-vid-domashnogo-nasillya-u-frantsiyi/

Facebook Comments