Як отримати докази про виконану роботу:  зарплатні чеки (chèques emploi-service – CESU)

Як отримати докази про виконану роботу: зарплатні чеки (chèques emploi-service – CESU)

Адміністративні послуги в ПарижіПереважна більшість людей, що не мають дозволу на проживання та роботу у Франції, працює, але небагато з них мають докази своєї професійної діяльності. В більшості випадків це – жінки, що виконують роботу по господарству, доглядають дітей чи людей похилого віку. Серед них мало є таких, що можуть легалізуватися, тобто отримати дозвіл на проживання та роботу, завдяки тому, що працюють.

Водночас, багато роботодавців хотіли б допомогти своїм няням, декларуючи їх, одночасно скористатися можливістю знизити суму податку шляхом спрощеного найму у сфері догляду за людьми.

В подібній ситуації розв’язанням проблеми можуть бути зарплатні чеки.

У світлі боротьби з найманням на чорно держава зацікавлена в декларуванні працівників. Ні в якому разі не заохочуючи працевлаштування фізичними особами людей без дозвільних документів, держава закриває очі на таку практику. Циркуляр Вальса від 28 листопада 2012 року  (« Підтвердження вашого перебування у Франції згідно циркуляра Вальса » – « Що потрібно знати, якщо ви в країні нелегально », http://paris-ua.com/shho-potribno-znati-yakshho-vi-v-krayini-nelegalno/), згадує про неї в пункті 2.2.1 «… в разі, якщо в наявності є велика кількість довідок про зарплату, в тому числі і зарплатні чеки»

Щодо людей, які не мають дозволу на проживання та роботу у Франції, це дає їм змогу працювати на кількох роботодавців і таким чином заробляти половину мінімальної зарплати, яка є нижнім порогом доходу, що дає можливість легалізуватися згідно з циркуляром Вальса.

Фізична особа –  роботодавець має дві можливості для декларування працівника, що не має дозволу на проживання та роботу: попросити у банку видачу книжки зарплатних чеків або зареєструватися в інтернеті та платити будь-яким способом, наприклад, звичайним чеком.

                                           

  1. Книжка зарплатних чеків

Це звичайна чекова книжка, але чек складається з двох частин: чек і частина призначена для декларування. Її потрібно заповнити, вказавши прізвище та ім’я працівника, дату народження, кількість робочих годин і відправити на адресу установи, вповноваженої отримувати відрахування до служби охорони здоров’я  та касу грошової допомоги – УРССАФу (Unions de Recouvrement des cotisations de Sécurité Sociale et d’Allocations Familiales – URSSAF).

  1. Декларування через інтернет

Для нього потрібно:

  • мати електронну адресу
  • підготувати банківські реквізити рахунку працівника
  • видрукувати формуляр для сплати соціальних відрахувань
  • ознайомитися з інформацією за посиланням: https://www.cesu.urssaf.fr/info/accueil.html.

Які документи потрібно для працівника, якого будуть декларувати:

  • паспорт(щоб коректно внести дані: прізвище, ім”я, дата та місто народження);
  • дійсна поштова адреса, на яку ви зможете отримувати зарплатні листки (соціальна також підходить);
  • електронна адреса;

Якщо є номер securite sociale ви обов’язково його надаєте, якщо ж немає, роботодавець пропускає цей пункт.

Також не потрібно мати AME(медікаль) для декларування  роботодавцем працівника в CESU

Окрім послуг догляду за людьми похилого віку чи дітьми, зарплатними чеками можна оплачувати інші послуги, як-от: садівництво, невеликі ремонти, приватні уроки, роботу по кухні, прасування і т.д.

В разі декларування працівника через інтернет, працівник, зі свого боку, може зареєструватися на сайті https://www.cesu.urssaf.fr/info/accueil/creer-mon-compte.html, та перевірити, чи роботодавці платять соціальні відрахування, та надрукувати докази своєї праці для зберігання чи подання в різні установи.

УВАГА! НОМЕР СОЦСТРАХУВАННЯ, ПРИСВОЄНИЙ В ТАКОМУ ВИПАДКУ, НЕ ДАЄ ПРАВ НА ЛІКУВАННЯ, ДЛЯ ЦЬОГО ПОТРІБНО ОФОРМИТИ МЕДИЧНУ СТРАХОВКУ ДЛЯ ОСІБ У НЕЛЕГАЛЬНОМУ СТАНОВИЩІ (AME).

Автор: Аssociation « Les étrangers du Val de Marne », http://assouevam.fr

Переклад з французької – Myroslava Dolgushyn

Український бутік у Франції
Додаток: Чим ризикує роботодавець, який бере на роботу няню чи домашню помічницю без дозвільних документів?

Роботодавець, який бере на роботу іноземця-нелегала, може бути засуджений до ув’язнення на термін до 5-ти років і до 15 000 євро штрафу. Але панікувати не слід, бо до  ув’язнення засуджують великих роботодавців, які беруть на роботу багатьох осіб-нелегалів. Слід відзначити, що штрафи виписують досить часто.

Однак, існує правило щодо працівника без дозвільних документів: в момент звільнення людини, що доглядає дітей вдома у роботодавця, останній має автоматично виплатити працівнику зарплату в розмірі 3-х місячних окладів незалежно від терміну, який він відпрацював (навіть якщо робота тривала один тиждень)!

Таким чином закон заохочує роботодавців перевіряти документи працівників перед тим, як прийняти їх на роботу.

Насправді, найбільшим ризиком для роботодавців є судовий розгляд трудового конфлікту в разі його виникнення. Наприклад, няня, яку роботодавець прийняв на роботу без перевірки чи належного оформлення дозвільних документів, має такі ж самі права, як і будь-який працівник, тому ці права мають дотримуватися навіть в разі, якщо розкриття факту нелегальності працівника спричинило розрив контракту на догляд за дітьми.

Література для вивчення:

 « La déclaration du salarié et le paiement des cotisations avec le Cesu », https://www.urssaf.fr/portail/home/outre-mer/particulier-employeur/la-declaration-du-salarie-et-le.html

« Quel est le salaire minimum à verser à mon salarié ? », http://www.net-particulier.fr/home/02-employeur-service-domicile/1-s-informer/2-cout-aides/1-salaire-minimum.html

Калькулятор, https://www.cesu.urssaf.fr/decla/index.html?page=page_estimer&LANG=FR

Що потрібно знати, якщо ви в країні нелегально

Що потрібно знати, якщо ви у Франції нелегально

ЛЕГАЛІЗАЦІЯ У ФРАНЦІЇ ЧЕРЕЗ ТРУДОВУ ДІЯЛЬНІСТЬ

http://paris-ua.com/legalizatsiya-u-frantsiyi-po-trudoviy-diyalnosti/

Comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *