Посвідка на проживання “Підприємець” у Франції

Посвідка на проживання “Підприємець” у Франції

Щоб отримати можливість займатися підприємницькою діяльністю у Франції, іноземцю необхідно отримати довгострокову візу або посвідку на проживання з поміткою «приватний підприємець/вид діяльності».

Довгострокова віза підприємця видається іноземцю, який на момент подачі заяви знаходиться за кордоном. За наявністю будь-якого іншого посвідки на проживання у Франції, йому необхідно пройти процедуру зміни статусу. 

Загальні умови

Незалежно від того, чи подає іноземець заяву на отримання довгострокової візи підприємця з-за кордону чи змінює статус перебуваючи у Франції, на його підприємницьку діяльність поширюються наступні умови:

Рентабельність

Підприємницька діяльність іноземця у Франції має бути рентабельною. Тому при поданні заяви іноземець повинен надати документи, які дають змогу оцінити рентабельність створюваного або придбаного ним підприємства. 

Доходи від діяльності

Діяльність іноземця у Франції має приносити достатні прибутки. Таким чином, якщо іноземець, наприклад,  придбає частку участі в уже  підприємстві що вже існує, його доходи повинні перевищувати мінімальний розмір оплати праці  (SMIC).

Дотримання відповідних норм

Ведучи свою діяльності іноземець повинен дотримуватися чинного законодавства і нормативно-правових актів, які поширюються на неї. Якщо запланована діяльність входить до списку регламентованих професій, іноземець повинен надати докази дотримання умов ведення даної діяльності (наявність відповідного диплома, кваліфікацій і дозволів). 

Отримання довгострокової візи підприємця

Якщо іноземець знаходиться за кордоном, йому необхідно звернутися в консульство Франції для отримання довгострокової візи «Приватний підприємець».

Загальні вимоги

Постанова уряду Франції від 28 жовтня 2016 р. містить список документів, які необхідно надати для отримання довгострокової візи підприємця.

Не залежно від організаційно-правової форми підприємства і форми участі в ньому іноземця для отримання довгострокової візи необхідно надати:   

  • заповнений формуляр CERFA № 13473*01;
  • Довідка про несудимість, якщо іноземець проживає за межами Франції;
  • відомість про сплату податків за формою P237, якщо іноземець проживає у Франції;
  • документи, що підтверджують навички (досвід) та кваліфікацію для ведення запланованої підприємницької діяльності.

Особливі вимоги.

Заснування товариства; відкриття приватного підприємства

Для заснування товариства або відкриття приватного підприємства необхідно:

  • складений у довільній формі проект створення підприємства, бізнес-план і попередній бюджет на кілька років;
  • договір поруки від французького банку чи страхової компанії, або довідка про кредитове сальдо рахунку, відкрите на його ім’я у французькому банку.

Товариство

Якщо іноземець планує заснувати товариство, згідно з французьким законодавством, окрім перерахованих вище документів, йому необхідно надати:

  • копію договору оренди приміщення із зазначенням роду діяльності;
  • копію статуту товариства із зазначенням схеми розподілу капіталу.

При заснуванні французького товариства-філіалу іноземної компанії:

  • підтвердження призначення на цю посаду або меморандум про наміри;
  • копію статуту іноземної компанії;
  • копію гарантійного листа про оренду приміщення (promesse de bail commercial) із зазначенням роду діяльності;
  • копію проекту підприємства із зазначенням схеми розподілу капіталу.

Приватний підприємець (ПП).

Для ведення підприємницької діяльності, у якості ПП, необхідна копія гарантійного листа або  договору оренди приміщення із зазначенням роду діяльності, або ж договору депонування компанії (domiciliation)

Якщо ПП   купує бізнес (fonds de commerce) у Франції, він повинен надати копію гарантійного листа про продаж чи договір купівлі-продажу бізнесу (contrat de vente du fonds de commerce).

Якщо він планує орендувати підприємство (location-gérance), йому необхідно надати:

  • копію гарантійного листа чи договору оренди підприємства;
  • виписку з торгово-промислового реєстру (RCS) чи з реєстру ремісничого підприємства на ім‘я попереднього керівника підприємства, що здається в оренду;
  • копію договору оренди приміщення.

Консульство направляє досьє на розгляд до Регіональної дирекції у справах підприємств, конкуренції, споживання, праці та зайнятості (DIRECCTE), яка дає висновок щодо бізнес-плану іноземця.

Режим перебування у Франції

Посвідка на проживання

Іноземці, які отримали довгострокову візу «Приватний підприємець», VLS/TS (від 3 місяців до року)  не повинні  отримувати картку посвідки на проживання протягом першого року перебування у Франції. Їх віза еквівалентна посвідці на проживання і дає право на ведення професійної діяльності.

Завірення в OFII

Після прибуття до Франції іноземець повинен не пізніше, ніж через три місяці направити до французької служби з питань імміграції та інтеграції (OFII) формуляр OFII, виданий і завізований в консульській службі.

OFII запрошує іноземця для обов’язкового медичного огляду, надання документів про цивільний стан і оплати збору[II1].

Продовження дозволу на проживання  

Для продовження дозволу на проживання, згідно з візою «Приватний підприємець», іноземцю необхідно звернутися в префектуру протягом 2 місяців до закінчення терміну дії довгострокової візи або дозволу на проживання.  

Постанова уряду Франції від 28 жовтня 2016 р. встановлює список документів, необхідних для продовження дозволу на проживання з поміткою «Приватний підприємець», якщо іноземець продовжує займатися тією ж діяльністю:

  • копія договору оренди або договору депонування компанії;
  • відомість про сплату податків за формою P237;
  • договір страхування приміщення, автомобіля чи будь-якого іншого необхідного для ведення діяльності майна;
  • відомості про податок на прибуток;
  • виписка з бухгалтерії (або розрахункові відомості) за три останні місяці із зазначенням винагороди іноземця або повідомлення з податкової служби за останні 12 місяців.

Зміна статусу

Якщо іноземець знаходиться у Франції на підставі будь-якого іншого дозволу на проживання, він може змінити статус на «Приватний підприємець».   

На випадок зміни статусу поширюються ті ж самі вимоги, що і для отримання першого дозволу на проживання для «Приватного підприємця»: підприємницька діяльність повинна бути рентабельною, приносити достатній дохід і проводитися відповідно до законодавчих і нормативними вимогами.

Якщо ж іноземець набуває частку участі в уже чинному підприємстві, необхідно надати докази того, що компанія дійсно займається господарською діяльністю і може принести йому дохід, що перевищує мінімальний розмір оплати праці (SMIC).

У разі регламентованої діяльності необхідно довести, що іноземець має право на її ведення.

Від іноземця не вимагається надання довідки про несудимість із країни походження, але необхідно надати відомість про сплату податків за формою P237.

Юридична база

Імміграційний кодекс Франції: L313-10-3°, R313-3, R311-3, R313-6-1, R313-16-2, R311-3-14°;

Постанова від 28 жовтня 2016 р. про перелік документів для отримання тимчасового або багаторічна посвідка на проживання з поміткою «Приватний підприємець».

 

Автор : УМАР АРАБОВ, російськомовний адвокат у Франції, www.facebook.com/avocatarabov/

Переклад з російської : Ліля Продан, https://www.facebook.com/liliia.liliia.1840

Література для вивчення:

« Commerçant ou artisan étranger », https://www.service-public.fr/professionnels-entreprises/vosdroits/F22494

Gillioen Alexandre, « Titre de séjour « entrepreneur/profession libérale » : l’immigration par le travail autrement », https://gillioen-avocat.com/titre-de-sejour-entrepreneur-profession-liberale

Армені Інна Латишева, « Основні типи документів на проживання у Франції для іноземців »,

Основні типи документів на проживання у Франції для іноземців.

 

АРАБОВ УМАР, « Посвідка на проживання “Найманий працівник “,

Карта “Найманий працівник “

 

 

Comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *