Соціальна адреса (domiciliation postale), або Як я можу прописатися без постійного місця проживання?

Один з основних (базових) документів у Франції – це підтвердження адреси місця проживання або реєстрація (justificatif du domicile). Реєстрація (еквівалент прописки) – це процес, який дозволяє отримати доступ таких послуг, як охорона здоров’я або навчання у школі/садочку. Також прописка є основним документом, який підтверджує термін перебування на території Франції.

Хоч, як не дивно, є багато прикладів у групах, коли люди без легальних документів винаймають житло на своє ім’я. В них в цьому плані найкраща ситуація. Підтвердженням адреси проживання можуть бути різні документи з терміном видачі не більше, ніж 3-місячної давності: рахунок за світло, газ, воду або довідка, що ви є платником цих платежів; сертифікат страхування житла, рахунок за інтернет і мобільний телефон, довідка про сплату муніципальних податків (taxe d’habitation), довідка про оплату гуртожитку, договір оренди.

Якщо у вас є хороші знайомі – іншим варіантом адреси може бути довідка про надання безкоштовного притулку (certificat  d’hébergement). За наявності бажання ваших знайомих, її можна зробити за 5 хвилин. Оригінал довідки, засвідчений тим, хто вам надає притулок (форма – https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/R39697), копія посвідчення його особи та копія документа, який підтверджує його адресу (рахунок на його ім’я за комунальні послуги не більше, ніж 3-місячної давності) –  дивіться: «Як правильно заповнити “Attestation d’hébergement” http://paris-ua.com/directory/vazhlivo/yak-pravilno-zapovniti-attestation-d-hebergement). На жаль, досить часто з різних причин багатьом не вдається скористатись цим варіантом (приклади описані в статті: «Фінансові наслідки «обержамо» – certificat d’hébergement», http://paris-ua.com/finansovi-naslidki-oberzhamo-certificat-d-hebergement).

Існує ще один варіант і, до речі, не найгірший, а часто й найвигідніший – це соціальна адреса (domiciliation). Якщо ви не маєте постійного місця проживання, ви можете скористатись механізмом адміністративної реєстрації безхатченка – élection de domicile (варіант поштової скриньки в Україні), що дозволяє отримувати пошту і користуватись рядом соціальних прав.

Стаття L264‐2 Сімейного кодексу Франції (CASF) передбачає можливість для осіб, які не мають постійного місця проживання, зробити адміністративну реєстрацію (élection de domicile) в центрах соціального захисту, а також при організаціях, які отримали дозвіл від префектур на здійснення відповідної діяльності. За законом, прохач повинен довести свій зв’язок з містом реєстрації.

За звичай дана форма реєстрації передбачена в першу чергу для різних соціально незахищених груп людей. Але до такої форми реєстрації вдаються і цілком благополучні люди, яким вона вигідна з різних причин. Наприклад ті, хто приїжджає в Париж, де дуже поширена система підселення (colocation). Або легальні іноземці змінюють адресу прописки, щоб отримати доступ до більш “лояльної” префектури, де нема великих черг.

В теорії ця норма цивільного права не поширюється на іноземців, які перебувають в країні нелегально.

Водночас законодавство передбачає 4 винятки з цієї заборони для осіб, які не мають права на проживання.

  1. Для оформлення медичної страховки нелегала (AME)

Згідно зі статтею L 252‐2 Сімейного кодексу Франції особи, які перебувають на території Франції нелегально, мають право отримати соціальну адресу. Всім особам, які мають реєстрацію за місцем проживання, надається доступ до медичного обслуговування на рівні з громадянами, жителями даного регіону. Як стверджує практика, існує “приємний бонус” соціальної адреси при оформленні AME: не потрібно “світити” витрати за оренду житла, оскільки останнім часом (вже принаймні понад рік), органи медичного страхування почали додатково вимагати квитанції за оренду житла, а не тільки квитанції за комунальні послуги, потім мінусувати суму оренди від задекларованого доходу, який часто дорівнює самій орендній платі, і відмовляти у наданні AME з формулюванням: “ми не розуміємо, за які кошти ви живете”.

  1. Для отримання безкоштовної юридичної допомоги.

Згідно зі статтями 3 і 13 Закону про юридичну допомогу від 10 липня 1991 року в деяких випадках нелегальні мігранти можуть скористатись безкоштовною юридичною допомогою (в опротестуванні рішення адміністрації залишити територію Франції (OQTF), у кримінальних справах і в деяких виняткових випадках). Задля цього нелегал має право отримати соціальну адресу згідно зі статтею L264‐2 Сімейного кодексу Франції.

  1. Щоб попросити притулок (статус біженця)

Певні асоціації, які працюють з даною категорією, мають право надати адресу для подання досьє на статус біженця.

  1. Для подання досьє для легалізації

Як показує практика, більшість префектур відмовлялись брати до уваги таку адресу, що змусило Уповноваженого з прав людини (рішення n°2017-305 від 28 листопада 2017) нагадати адміністрації (в першу чергу префектурам) про незаконність таких дій (посилання є у додатку).

Соціальна адреса вам необхідна для відкриття банківського рахунку (хоча така адреса часто не подобається банківським консультантам), для подання податкових декларацій, для оформлення страховок на машину і, досить часто, для системи шкільної освіти.

         Як шукати організації, які надають реєстрацію

В першу чергу соціальну реєстрацію дають центри соціального захисту (EDAS, CCAS et CIAS – centres communaux et intercommunaux d’action sociale). Доступ нелегалів до них є часто ускладненим, і, як стверджує практика, він ускладнений практично завжди. Теоретично, ці установи мають надавати адресу, але на практиці не дають. Можуть навіть взяти заяву і розглянути на комісії, але все одно не дають. Проте вони часто можуть зорієнтувати, в яку асоціацію краще за все звернутись, якщо самі центри не хочуть надавати адресу. Особисто я вважаю, що нелегалам краще відразу йти в асоціації (des organismes à but non lucratif agréés par le préfet de département). Списки акредитованих префектурою асоціацій можна отримати в мерії. Або через інтернет (в пошуковому вікні пишете ваш департамент – (département) liste des organismes domiciliataires). Список таких центрів по Парижу є в пам’ятках і на сайтах благодійних асоціацій (Le guide «Solidarité à Paris »).

Варто пам’ятати, що з одного боку, в кожній місцевості, є, зазвичай, організації (Cimade, Emmaus, L’Arche d’Avenirs – La Mie de Pain і т. д.), які працюють з соціально незахищеними  групами людей, незалежно від їх адміністративного статусу. З іншого боку, досить часто вони мають певну спеціалізацію в роботі з різними категоріями населення або переповнені (в Парижі, наприклад).

    Процедура реєстрації (élection de domicile)

Закон передбачає можливість подачі запиту письмово. Але це неефективно і практично недоступно для нелегалів у зв’язку з масовим неволодінням мовою. Краще піти особисто і спробувати  отримати запис на співбесіду. Це обов’язкова процедура для всіх. Під час співбесіди ви отримуєте інформацію про свої права, про правила функціонування вашої почтової скриньки (час видачі кореспонденції, способи сповіщення і тд. Приходити потрібно обов’язково з дійсним паспортом, заповнювати спеціальне досьє (Cerfa № 15548*02). Адреса видається на рік з правом продовження.

В більшості асоціацій реєстрація безкоштовна. В деяких беруть символічну за французькими мірками плату (приблизно 30 євро). За правилами, пошту потрібно забирати хоча б раз на три місяці, в реальності – регулярно, не рідше одного разу на місяць, за можливості – частіше.

Тиждень тому порекомендував своїй знайомій студентці-марокканці отримати соціальну адресу. Вона змінила місце проживання, але хотіла залишитись в префектурі Версаля. Звичайно ж, говорить французькою. Сходила в одне місце їй відмовили. Вона опустила руки та вирішила поки що не шукати. Що вже казати про нелегалів, без знання французької мови, часто без вільного часу і без уміння шукати необхідну інформацію?

Автор : Marcel Lacheppe
Переклад з росiйськоi : Svitlana Jolkevytch, Tania Gelych

    Littérature

Sans domicile stable ou fixe (SDF) : comment obtenir une domiciliation ? https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/F17317

Obtenir une adresse de domiciliation pour les personnes sans domicile stable https://demarchesadministratives.fr/demarches/obtenir-une-adresse-de-domiciliation-pour-les-personnes-sans-domicile-stable

Domiciliation et démarches préfectorales : comment saisir le Défenseur des droits http://www.comede.org/domiciliation-et-demarches-prefectorales-comment-saisir-le-defenseur-des-droits/

Domiciliation administrative et démarches préfectorales d’admission au séjour. Suites de la décision du Défenseur des droits n°2017-305 du 28 novembre 2017

Facebook Comments