Захист жінок від домашнього насилля у Франції


Французьке законодавство зазнало значних змін у сфері захисту жінок від сімейного насильства. Законодавчо введені норми як проти фізичного, так і психологічного насильства. Один з  головних – це закон від 9 червня 2010
« Про насильство над жінками, сімейне насильство і його наслідки для дітей», що значно посилив захист жінок.
Коли ми говоримо про сімейне насильство, законодавчо береться до уваги будь яка форма спільного проживання: шлюб, громадянський договір(PACS) і спільне проживання.
Закон 2010 року створив механізм ordonnance de protection (заборона наближатися до жертви насильства). Також законодавчо збільшився захист жінок, жертв домашнього насильства, і в сфері прав іноземців: закони 4 серпня 2014 року і 7 березня 2016 року розширивши перелік насильницьких дій, що дають право жертві на отримання посвідки на проживання.

 

Створена гаряча лінія безкоштовних консультацій 3919

 

Куди звертатись за допомогою?

У Франції, особливо в Парижі, декілька асоціацій надають безкоштовні консультації жінкам –  жертвам домашнього насильства. Наполегливо рекомендую отримати там консультацію перш ніж розпочинати будь яку процедуру.
Консультації надаються юристами й адвокатами, що спеціалізуються в даному напрямку. При цьому більшість адвокатів таких асоціацій готові представляти інтереси жінки в суді (як по цивільні так і по кримінальній процедурі).

Якщо ж ви звертаєтесь до цих адвокатів безпосередньо, зазвичай вони відмовляються працювати з клієнтами по програмі «державної юридичної та процесуальної допомоги» (aide juridictionnelle передбачає оплату послуг юриста державою). Та коли ви звертаєтесь до адвоката через асоціацію, то досить часто вони погоджуються представляти ваші інтереси в суді згідно з цією програми.

Що ж стосується можливості отримання адвоката за державний кошт: якщо ви не працюєте, або отримуєте мінімальний дохід, тоді Вам потрібно тільки заповнити досьє в Bureau d’aide juridictionnelle при Суді.
Якщо ви заздалегідь не домовитесь з конкретним адвокатом про ведення вашої справи з оплатою його послуг державним коштом, адвокат вам буде призначений Судом.
Особисто я не радила б вам надіятись на випадок: вам можуть призначити адвоката, який ніколи не вів таких справ, або байдужого до ваших проблем. Зазвичай в даній програмі беруть участь або молоді спеціалісти, або адвокати, що не мають достатньої кількості своїх клієнтів, а  також звичайно ті, кому дане питання не байдуже.

Також важливо знати, що Французька держава надає безкоштовну юридичну допомогу, тільки громадянам, що легально перебувають на території країни, за винятком деяких «особливих» випадків. Судові процеси, пов’язані з домашнім насиллям відносяться до «особливих випадків». В цих ситуаціях навіть іноземні громадяни, без посвідки на проживання мають право на безкоштовного адвоката. Звичайно ж потрібно добре мотивувати клопотання на надання юридичної допомоги коштом держави.

На що потрібно звернути увагу, якщо не має можливості залишатися під одним дахом з чоловіком (співмешканцем) через наявність загрози насильства: потрібно скласти письмову заяву в поліції чи жандармерії, вказавши причини по яких ви не можете залишитися в помешканні. Цим ви убезпечите себе на випадок коли чоловік (співмешканець) подасть скаргу на викрадення дітей (soustraction de mineur чи non representation d’enfant) чи на зникнення з дому (abandon du domicile conjugale).

У Франції існують спеціальні гуртожитки для жінок, з дітьми чи без, які змушені йти з дому по причині домашнього насильства. Ці адреси можливо дізнатися в соціального працівника або в асоціаціях, що спеціалізуються на допомозі таким жінкам.

Розлучившись з чоловіком французом, чи має право жінка на продовження посвідки на проживання?

Досить часто жінка терпить домашнє насильство, бо боїться втратити посвідку на проживання, оскільки закон вимагає докази спільного проживання кожного разу при продовженні терміну « посвідки на проживання», виданої по сімейних обставинам.
Законодавчо передбачено виняток: цього не вимагають у випадках сімейного насильства. При наявності судової постанови про захист, закон зобов’язує Префектуру видати (або продовжити) посвідку на проживання (ст 316-3 Кодексу про в’їзд та перебування у франції іноземців і праві на прихисток.) Крім цього при відсутності Постанови про захист, Кодекс передбачає автоматичну видачу посвідки на проживання в двох випадках: коли дружина приїхала у Францію по програмі « об’єднання сім’ї» або як дружина французького громадянина. В інших випадках, при відсутності постанови про захист, рішення про видачу/продовження посвідки на проживання залишається на розгляд адміністрації.

Якщо ви не перебуваєте у шлюбі, але ваша дитина має французьке громадянство, ви також маєте право на його продовження, навіть якщо розійдетесь зі співмешканцем.

Що ж стосується продовження посвідки на проживання, то за консультацією краще звернутися в асоціації, що спеціалізуються на правах іноземців (наприклад le GISTI та la CIMADE)

Що таке ordonnance de protection?

У випадку насильства, фізичного чи морального, суд може в екстреному порядку, по заяві жертви насильства, видати постанову, що забороняє чоловікові (співмешканцю) наближатися до дружини (співмешканки). Дана міра регулюється статтями 515-9 та 515-13 Цивільного кодексу. Заборона може поширюватися як на жінку та її дітей, так і тільки на жінку.

Жінка, яка страждає від насильства в сім’ї, повинна звернутися до суду за місцем проживання (Tribunal de Grande Instance). Звернення робиться у формі référé: прискорена процедура при наявності необхідності прийняття термінових тимчасових заходів. Прийнята суддею у сімейних справах міра обмежується тимчасовим періодом 6 місяців і може бути продовжена за певних обставин (ст. 511-12 ЦК). Якщо рішення не уточнює період, на який приймаються заходи – то вони припиняють свою діяльність  після закінчення 4 місяців (ЦПК статті 1136-7 б 1136-13 б 1136-14).
Дана процедура може бути пущена в дію як до, так і після початку процедури розлучення або процедур, що стосуються виключно батьківських прав, подачі скарги про застосування насильства в поліцію і ті.

Які заходи прийме суд?

Якщо в ході розгляду матеріалів справи й свідчень обох сторін суддя по сімейних справах вважатиме, що насильство має місце, він винесе Постанову про захист (про заборону наближатися до жінки) і застосує тимчасові заходи: визначить, з ким залишаться діти, хто буде користуватися житлом і які фінансові зобов’язання будуть покладені на чоловіка.
У більшості випадків (особливо при наявності дітей) суд зобов’язує правопорушника покинути житло на час дії Постанови, причому незалежно від того, є він власником житла або орендарем. Якщо жінка, на відміну від свого чоловіка або партнера по ПАКС не має доходу, як правило, оплата житла лягає на останнього. Суд також зобов’яже Вашого партнера виплачувати щомісячну фінансову допомогу і, при наявності дітей, додаткову суму на їх утримання. Що стосується аліментів, то вони передбачаються в будь-якому випадку, тут сімейний статус батьків ролі не грає.
У разі недотримання визначених судом заходів в рамках Постанови про захист, кримінальний кодекс передбачає штраф у розмірі до 15 000 євро і до двох років позбавлення волі (227-4-2 227-4-3).

Чи передбачає держава фінансову допомогу жінкам, потерпілим від сімейного насильства?

Жінка має право на різні субсидії від держави (на житло, на дітей і допомогу з безробіття, якщо у неї немає доходу). Потрібно тільки звернутися в Касу Сімейних Субсидій (la CAF).
Також, дана категорія жінок має право на отримання державного житла позачергово.

Автор: Алла Дюка (Alla Dyuka), юрист ассоциации «Французский Центр Защиты Детства — Пропавшие дети», http://www.116000enfantsdisparus.fr/

 

http://stop-violences-femmes.gouv.fr/Les-numeros-d-urgence.html  На даному сайті є список асоціацій , які допомагають жінкам в важких ситуаціях, можна знайти асоціацію недалеко від дому.

www.sosfemmes.com

http://www.solidaritefemmes.asso.fr/

http://www.cfcv.asso.fr/

http://www.avft.org/

 


Читайте також:

Posts not found

 

 

Facebook Comments