Відкриття банківського рахунку для бізнесу

Навіщо відкривати професійний банківський рахунок (comptes professionnels) у Франції?

Для осіб, які займаються комерційною, ремісничою або вільною діяльністю, відкриття професійного банківського рахунку дозволяє відокремити комерційні операції від тих, що стосуються особистого життя. Такий поділ на особисті й професійні операції полегшує ведення бухгалтерського обліку юридичної особи та значно знижує ризик плутанини в обліку в разі податкової перевірки.

Відкриття бізнес-рахунку в банку також має важливе значення для заснування компанії та здійснення всіх операцій протягом її існування.

Крім того, бізнес-рахунок може надавати його власнику доступ до певних прав та переваг, зарезервованих тільки для професіоналів, зокрема персоналізовану підтримку в управлінні бізнес-рахунком або надання оптимальних фінансових рішень.

Чи є обов’язковим відкриття бізнес-рахунку в банку для мікропідприємства (micro-entreprise) або фізичної особи-підприємця — ФОП (entreprise individuelle — EI)?

Відкриття підприємницького банківського рахунку не є обов’язковим для осіб, які здійснюють свою професійну діяльність у режимі мікропідприємства або як фізичні особи-підприємці (ФОП).

Проте обов’язковою умовою є наявність банківського рахунку. У цьому випадку достатньо особистого поточного рахунку.

Avertissement contour Якщо мікропідприємство або ФОП перевищує поріг у 10 000 євро в обороті протягом двох років поспіль, створення рахунку, присвяченого професійній діяльності такого мікропідприємства або ФОП стає обов’язковим.

Це не бізнес-рахунок, а поточний рахунок (окремий від особистого), який повинен використовуватися тільки для управління операціями, пов’язаними з підприємницькою діяльністю мікропідприємство або ФОП.

Як відкрити банківський рахунок для професійної діяльності мікропідприємства або фізичної особи-підприємця (ФОП)?

До банку необхідно надати такі документи:

– документ, що посвідчує особу мікропідприємця або ФОП;

– якщо діяльність здійснюється в професійних приміщеннях, докази використання зазначених приміщень (наприклад, комерційна оренда, довідка про розташування мікропідприємства або ФОП за адресою мікропідприємця або ФОП із підтвердженням адреси).

Avertissement contour Банк може запросити інші додаткові документи.

Щоб отримати перелік необхідних документів, доцільно звернутися до консультанта бажаної банківської установи.

Avertissement contour Якщо рахунок відкривається для діяльності ФОП, то в назві рахунку обов’язково слід указати її найменування із зазначенням «Entreprise individuelle» або «EI».

Чи може асоціація відкрити банківський рахунок для своєї діяльності?

Тільки асоціації, які задекларовані в префектурі, можуть відкрити банківський рахунок у Франції, призначений для їхньої діяльності.

Відкриття банківського рахунку асоціацією не є юридичним зобов’язанням.

Однак це дуже рекомендується, і навіть необхідно, якщо асоціація займається комерційною діяльністю й отримує прибуток.

Такий рахунок також необхідний для отримання різних джерел фінансування (пожертв, членських внесків, субвенцій), виплати заробітної плати, оплати підрядників або постачальників.

Для відкриття банківського рахунку асоціація повинна надати банку ряд документів:

– копію офіційного журналу, в якому зафіксована декларація про асоціацію і, можливо, визнання її громадської корисності;

– обґрунтування повноважень представників асоціації.

Avertissement contour Щоб отримати перелік необхідних документів, доцільно звернутися до консультанта бажаної банківської установи.

Чи обов’язково для компанії (société) відкривати бізнес-рахунок у банку?

У разі створення компанії обов’язково вносити на її рахунок статутні фонди, що відповідають грошовим внескам її засновників.

Статутні фонди повинні бути внесені протягом восьми днів із моменту їх отримання або до Caisse des Dépôts et Consignations, або нотаріусові, або до кредитної установи.

Такий крок є передумовою для реєстрації компанії та відкриття її остаточного бізнес-рахунку.

Avertissement contour Установчі кошти також можуть бути отримані адвокатом шляхом внесення на рахунок, відкритий, на ім’я CARPA (Caisse Autonome des Règlements Pécuniaires des Avocats) в одній із банківських установ. Така можливість значно скорочує адміністративні формальності, пов’язані з внесенням статутного капіталу, та оптимізує час, необхідний для заснування компанії.

Як відкрити бізнес-рахунок у банку для компанії?

Необхідно надати такі документи:

– заяву на відкриття бізнес-рахунку в банку;

– документ, що посвідчує особу керівника;

– проєкт статуту;

– якщо діяльність здійснюється в професійних
приміщеннях, докази використання зазначених приміщень (наприклад, комерційна оренда, довідка про розташування центрального офісу компанії за адресою керівника з підтвердженням його адреси).

Avertissement contour Банк може запросити інші додаткові документи.

Щоб отримати перелік необхідних документів, доцільно звернутися до консультанта бажаної банківської установи.

Після внесення статутного капіталу банк відкриває тимчасовий бізнес-рахунок на ім’я компанії, що створюється, та надає її керівникові сертифікат про внесення коштів («certificat du dépositaire des fonds»).

Кошти, що відповідають грошовим внескам до статутного капіталу, є недоступними до моменту реєстрації компанії та можуть бути вивільнені лише після реєстрації.

Avertissement contour На етапі створення компанії не йдеться про бізнес-рахунок, а лише про спеціальний тимчасовий рахунок, призначений тільки для зберігання коштів, що відповідають статутному капіталу

Остаточний банківський бізнес-рахунок буде відкрито на ім’я компанії лише після її остаточної реєстрації в Торговому і комерційному реєстрі (Registre du commerce et des sociétés), після пред’явлення виписки K-bis.

Чи може банк відмовити у відкритті тимчасового рахунку для внесення коштів до статутного капіталу компанії, що створюється?

Відкриття в банку тимчасового рахунку на ім’я компанії, що створюється, може бути надзвичайно трудомістким процесом, а в деяких випадках — навіть неможливим, оскільки банки не зобов’язані приймати на депозит засновницькі кошти.

У разі відмови засновник компанії може звернутися до Caisse des dépôts et consignations або до інших кредитних установ, щоб спробувати знайти фінансового партнера, який погодився б отримати установчі кошти компанії.

Усі ці кроки можуть значно сповільнити процес створення компанії, або навіть поставити під загрозу її реєстрацію.

За таких умов внесення коштів, що відповідають статутному капіталу, через адвоката на рахунок CARPA може стати реальним розв’язання проблеми.

Що робити в разі відмови у відкритті банківського рахунку?

Якщо фізична або юридична особа не може отримати банківський рахунок на своє ім’я, вона, якщо є резидентом Франції, має право звернутися до Банку Франції (Banque de France) з проханням назначити банківську установу, яка буде зобов’язана відкрити їй банківський рахунок.

Йдеться про процедуру права на рахунок (procédure de droit au compte), яка загалом працює у такий спосіб:

– банк, який відмовив юридичній або фізичній особі у відкритті банківського рахунку, зобов’язаний надати довідку або лист про відмову у відкритті рахунку;

– особа повинна звернутися до Банку Франції (Banque de France), щоб він упродовж одного робочого дня після отримання необхідних документів призначив банк, який буде зобов’язаний відкрити їй банківський рахунок;

– кредитна установа, визначена Банком Франції (Banque de France), повинна відкрити рахунок протягом трьох робочих днів після отримання всіх необхідних для цього документів.

Такий рахунок надає доступ (якщо кредитна установа не погодиться на додаткові послуги) лише до мінімальної послуги, відомої як базова банківська послуга («service bancaire de base»), яка надається безплатно і містить: відкриття та обслуговування рахунку, одну зміну адреси на рік, видачу банківських виписок, пряме списання переказів, надсилання щомісячної виписки, переведення в готівку чеків та банківських переказів, платежі за допомогою прямого списання SEPA, міжбанківських платіжних доручень SEPA або переказів SEPA (через касу або дистанційно), дистанційну консультацію щодо залишку коштів на рахунку, здійснення операцій з готівкою, платіжну картку, що дозволяє, зокрема, здійснювати оплату транзакцій в Інтернеті та знімати готівку в межах Європейського Союзу…

У всіх інших послугах, включаючи надання кредитів, може бути відмовлено.

У разі відмови банку надати лист про відмову у відкритті банківського рахунку доцільно звернутися із письмовою заявою про відкриття банківського рахунку, надіславши її рекомендованим листом (зразок листа розміщено за посиланням: http://particuliers.banquefrance.fr/sites/default/files/media/2022/06/13/lettre_type-demande-ouverture-comptelrar.docx) — або вручивши під розписку в касі банку, який відмовив у відкритті рахунку (зразок розписки розміщено за посиланням:
https://particuliers.banquefrance.fr/sites/default/files/media/2022/10/11/modele-recepisse-de-demande-d-ouverture-decompte-au-guichet.docx).Avertissement contour

Якщо банк не відповідає протягом 15 днів, його мовчання вважається відмовою.

Після цього право на рахунок може бути реалізовано в Банку Франції (Banque de France), навіть за відсутності листа про відмову.

Які документи та як саме мають бути подані до Банку Франції (Banque de France) в рамках процедури права на рахунок?

Для юридичних осіб необхідно подати такі документи:

− бланк заяви про реалізацію права на рахунок (можна знайти за
посиланням: https://particuliers.banque-france.fr/info-banque-assurance/droit-au-compte/droit-au-compte-liens-utiles-et-formulaires);

− виписка K-bis (до 3 місяців давності);

− дійсне посвідчення особи з фотографією законного представника;

− лист-відмова від банку, який відмовив у відкритті рахунку, або повідомлення про вручення рекомендованого листа з проханням відкрити рахунок, датований не менше ніж 15-денною давністю, або доказ особистого вручення заяви про відкриття рахунку, датований не менше ніж 15-денною давністю;

− довідка про те, що підприємство не має відкритого депозитного рахунку, а у разі наявності – рішення про розірвання договору банківського рахунку.

Усі ці документи мають бути подані до Банку Франції (Banque de France):

– безпосередньо на касі одного з його відділень (може знадобитися попередній запис),

або

– рекомендованим листом, відправленим на адресу: Banque de France, TSA 50120, 75035 Paris Cedex 01,

або

– безпосередньо на сайті: https://entreprises.banque-france.fr/


Зоппіні О. Відкриття банківського рахунку у Франції фізичними та юридичними особами // Юридичний бюлетень № 2, липень 2023 р., — с. 42–51.

З усіма матеріалами «Юридичного бюлетеня» ви можете ознайомитися на сайті: https://sites.google.com/bulletin-juridique.fr/page/main.

Facebook Comments