Як зробити довіреність у Франції

Нотаріальні дії у Франції для представництва за довіреністю в Україні

У громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном, нерідко виникає потреба доручити іншим особам виконувати від їхнього імені певні юридичні дії перед третіми особами або розпоряджатися матеріальними цінностями в Україні. Для таких цілей Цивільний кодекс України передбачає універсальний юридичний інструмент — довіреність, який дає можливість одній особі — представнику вчиняти юридично значущі дії від імені та в інтересах іншої особи — довірителя.

Про види та форми довіреностей короткі роз’яснення наведено на вебпорталі Міністерства юстиції України: https://minjust.gov.ua/m/dovirenist-scho-varto-znati.

Оформити довіреність, що матиме таку ж юридичну силу, як і видана в Україні, за кордоном можна у два способи:
(1) звернутися до нотаріального органу України в цій державі (у Франції — до консульського підрозділу Посольства України) або
(2) звернутися до місцевого нотаріуса.

Процедура оформлення довіреності в консульському підрозділі Посольства України у Франції й у французького нотаріуса суттєво відрізнятимуться.

Нотаріальні дії в консульському підрозділі Посольства України у Франції

Щоб оформити та посвідчити довіреність у консульському підрозділі Посольства України у Франції, потрібно записатися на зустріч на відповідну нотаріальну дію та (за наявності) надіслати бажаний текст довіреності на електронну адресу консулів за чотири робочих дні до зустрічі: https://france.mfa.gov.ua/konsulski-pitannya/notarialni-diyi. Записатися на зустріч можна тільки онлайн: https://france.mfa.gov.ua/zapis-na-prijom. Текст довіреності можна надіслати в консульський підрозділ Посольства України у Франції за адресою: consul_fr@mfa.gov.ua.

Згідно з українським законодавством така довіреність підлягає внесенню в Єдиний реєстр довіреностей України, посвідчених у нотаріальному порядку. Відтак у межах того ж зустріч в консульському підрозділі Посольства України у Франції довіритель має заповнити та підписати трафаретну заявку для внесення даних про довіреність у вказаний реєстр.

Нотаріальні дії у французького нотаріуса

Окрім консульських служб України, довіреність, яка б діяла на території України, за кордоном можна оформити також у місцевого нотаріуса.

Важливо розуміти, що до французького нотаріуса слід звертатися з готовим текстом довіреності. Чи перекладати текст французькою мовою, чи достатньо принести його українською, варто уточнити безпосередньо в нотаріуса, до якого ви вирішили звернутися.

Відомі випадки, коли французький нотаріус, засвідчуючи тільки справжність підпису на документі, не вимагає перекладу тексту з української французькою. Та найчастіше нотаріус у Франції все ж таки хоче розуміти текст, під яким він засвідчує підпис.

Також можна засвідчувати підпис під довіреністю, оформленою двома мовами: текст документа слід розподілити у дві колонки (симетрично оригінал і переклад). Зазначимо, що початковий переклад довіреності французькою мовою не обов’язково виконувати в присяжного перекладача. Наприклад, якщо вашого рівня володіння мовою достатньо, щоб перекласти текст довіреності французькою, то ви можете це зробити самостійно.

Якщо все-таки доведеться перекладати довіреність французькою, варто звернути увагу на типові українські терміни, переклад яких французькою повинен бути дуже близький до оригіналу.

У Франції ваш підпис також можуть засвідчити в мерії за місцем проживання. Обидва способи засвідчення підпису передбачені французьким законодавством. Радимо спочатку уточнити у вашого українського нотаріуса або у відповідного офіційного органу в Україні, який варіант засвідчення підпису їх влаштує.

У будь-якому разі бажано, щоб у Франції печатка, якою скріплюватимуть справжність вашого підпису, була державною, а не комерційною, тобто містила зображення Мар’ян (Marianne) — фігури, що символізує Французьку Республіку. Така печатка має назву «sceau avec Marianne».

Апостиль і переклад

Після того, як французький нотаріус або працівник мерії засвідчить ваш підпис на довіреності відповідно до вашого українського паспорта, на довіреність з печаткою французького нотаріуса слід буде поставити французький апостиль.

Апостиль посвідчує, що французький нотаріус легітимний і вчинив усі необхідні дії, передбачені місцевим законодавством і міжнародними домовленостями.

Нотаріально посвідчену та апостильовану довіреність можна передавати в Україну вашому українському нотаріусові. Варто зазначити, що така довіреність не зможе бути внесена до відповідного електронного реєстру в Україні, оскільки французькі нотаріуси не належать до українських нотаріальних органів. Однак посвідчена у французького нотаріуса довіреність з апостилем у будь-якому разі буде дійсною для вчинення передбачених у ній дій на території України чи іншої країни, про яку йтиметься в документі.

Якщо французький нотаріус посвідчить ваш переклад на французькому тексті довіреності, вам потрібно на цьому документі поставити апостиль в апеляційному трибуналі за місцем проживання, а далі перекласти апостильовану довіреність українською мовою. Ви можете перекласти довіреність у Франції у присяжного перекладача або в Україні у перекладача при нотаріальному бюро. Якщо ви перекладаєте апостильовану довіреність українською в присяжного перекладача у Франції, на переклад слід буде поставити повторний апостиль. Якщо ви перекладаєте довіреність в Україні, справжність підпису перекладача повинна бути засвідчена в українського нотаріуса.

Зверніть увагу, що на вашій французькій довіреності має міститися посвідчувальний напис встановленої форми: дата, місто, та фраза «Я, нотаріус…, посвідчую документ / справжність підпису». Якщо нотаріус посвідчує документ, тоді він відповідає за його зміст. Якщо нотаріус посвідчує справжність підпису, тоді він за зміст довіреності не відповідає. У будь-якому разі такий нотаріальний напис — те, що засвідчує французький нотаріус. Це означає, що такий документ легітимний.

Якщо ваші документи складаються з кількох аркушів, тоді їх треба скріплювати (зшивати) в спосіб, який унеможливлює їх роз’єднання без пошкодження. У такому разі апостиль має стояти після першої сторінки або на останній сторінці документа, а також на кріпленні.

Види довіреностей

Довіреності бувають двох видів: (а) майнові (з правом розпорядження рухомим чи нерухомим майном) або (б) представницькі (для виконання представницьких функцій, але без права розпорядження майном).

Майнові довіреності різняться залежно від того, чи йдеться про продаж майна, чи купівлю майна, чи його дарування (в останньому випадку обов’язково слід зазначити, кому та що дарують).

Представницькі довіреності відрізняються одна від одної залежно від сфери життєдіяльності, як-то: для нагляду за майном, для оформлення спадщини, для представництва у податковій інспекції з питань оподаткування, для оформлення особистих документів (наприклад, дублікатів дипломів, свідоцтв про народження, апостилювання), на керування транспортним засобом, на представництво інтересів у суді, у РАЦСі, в інших органах, для укладання договору тощо.

Генеральної довіреності — однієї на все — не буває. Можна виготовити загальну представницьку довіреність, однак вона має бути деталізована, тобто містити опис того, для яких представницьких функцій її видано. Зазвичай же довіреність видають на один вид повноважень. Так до частих запитів для посвідчення довіреності належить оформлення спадщини в Україні.

Оформлення спадщини

Слід розуміти, що оформлення спадщини передбачає дві нотаріальні дії, а саме: (1) посвідчення заяви про прийняття або відмову від прийняття спадщини; (2) власне посвідчення довіреності на оформлення спадкових прав.

Одразу після того, як стало відомо про смерть особи-спадкодавця, спадкоємець повинен подати заяву нотаріусу упродовж шести місяців з моменту смерті спадкодавця з метою відкрити спадкову справу. Спадкову справу веде той нотаріус, до якого першим звернувся один зі спадкоємців. Решта спадкоємців приєднуються до наявної спадкової справи.

Щоб прийняти заяву від спадкоємця, український нотаріус повинен насамперед перевірити факт смерті спадкодавця. Зазвичай для цього відповідний факт смерті повинен бути зафіксований в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян України. Однак існують випадки, коли відповідного запису в реєстрі може не бути. До них належить зокрема смерть за кордоном. У такому разі для нотаріуса буде достатньо доведеного за кордоном факту смерті спадкодавця та відповідного належним чином засвідченого документа про смерть.

Щодо нотаріальних дій на тимчасово окупованих територіях слід діяти в кожному окремому випадку відповідно до актуальних роз’яснень уповноважених державних органів України.

Щоб дотриматися 6-місячного строку для відкриття спадщини, спадкоємець за попередньою домовленістю може надіслати в нотаріальну контору (зокрема державну) звичайною поштою такі документи: (1) заяву про прийняття спадщини на підставі своїх паспортних даних із зазначенням того, що необхідні документи будуть надіслані пізніше та що документ про смерть спадкодавця додано до цієї заяви; (2) документ про смерть спадкодавця (переклад цього документа на даному етапі можна виконати самостійно).

Якщо на відкриття спадщини закон відводить шість місяців, то оформлення спадщини в часі не обмежене. Тому згодом нотаріусові необхідно передати правильно оформлені (нотаріально посвідчені або консульські) (1) заяву про прийняття спадщини та (2) довіреність на ведення спадкових справ, видачу документів про спадкове майно й на отримання спадщини, а також (3) належно перекладений та апостильований документ про смерть спадкодавця. Нагадуємо, що коли переклад виконує присяжний перекладач, на перекладі слід поставити повторний апостиль. Якщо переклад виконує бюро перекладів в Україні, він має бути нотаріально засвідчений.

Після відкриття спадкової справи спадкоємцям слід зібрати всі документи, що підтверджують наявність майна та права власності на нього. Тим з родичів, хто вирішив відмовитися від своєї частки у спадщині на користь когось іншого з родичів, потрібно тому ж нотаріусові подати відповідну заяву. Далі нотаріус усе перевіряє і видає свідоцтва про спадщину в частинах відповідно до заяв спадкоємців та чинного законодавства.

Далі ми наводимо кілька поширених видів довіреностей, серед яких — довіреність на оформлення спадкових справ. Однак наголошуємо, що використовуючи їх за основу, ви повинні все ж адаптувати відповідні тексти до вашої конкретної ситуації. Перелік наведених шаблонів містить також типові бланки заяв на прийняття спадщини або на відмову від неї.

Якщо ви вирішили звернутися до французького нотаріуса для посвідчення довіреності для України, радимо дотримуватися таких правил:

1) уважно перечитайте шаблон документа, узгодьте текст із вашими потребами: ретельно заповніть форму документа, перевірте ваші особисті дані відповідно до офіційних українських документів, перевірте всі внесені цифри та номери, запропонуйте вашому уповноваженому представникові в Україні також перевірити цей документ, замість запропонованих у зразку даних (виділених жовтим) внесіть справжню інформацію — поставте дійсну дату відвідин нотаріуса та вкажіть те французьке місто, у якому нотаріус працює (це не обов’язково має бути Париж);

2) у Франції ви можете прийти із цим текстом довіреності українською мовою до нотаріуса, і він вам засвідчить підпис на цьому документі; якщо нотаріус попросить текст французькою, доведеться перекласти текст довіреності французькою мовою, але не обов’язково в присяжного перекладача;

3) на нотаріально оформлений документ слід поставити французький апостиль (найчастіше — в апеляційному трибуналі);

4) якщо французький текст довіреності ви захочете перекласти українською в присяжного перекладача, тоді на перекладі також слід буде поставити повторний апостиль; утім для українських органів перекладати текст довіреності у французького присяжного перекладача не обов’язково;

5) оригінал довіреності з апостилем можна відправляти в Україну;

6) в Україні ваш представник перекладає довіреність з апостилем українською мовою (в бюро перекладів, у нотаріусів тощо), нотаріус засвідчує переклад, після чого довіреністю можна користуватися;

7) якщо вам потрібно буде виготовити копії цієї довіреності, не забудьте також засвідчити їх в українського нотаріуса.

Шаблони довіреностей

Довіреність на реєстрацію ТОВ / https://rb.gy/5uipn

Довіреність для адвоката на ведення справ / https://rb.gy/dwgnp

Загальна представницька довіреність в адміністративних органах /

Представницька довіреність як учасника товариства / https://rb.gy/05t2i

Довіреність від керівника ТОВ / https://rb.gy/jqp2v

Довіреність на продаж нерухомості та землі з архітектурою / https://rb.gy/26kg2

Загальна представницька довіреність без права розпорядження майном / https://tinyurl.com/rn5rw2s6

Довіреність на оформлення спадкових прав /

Довіреність на одержання пенсії /

Генеральна довіреність на авто /

Довіреність на керування авто та МРЕО /

Довіреність на всі дії від керівника ТОВ /

Довіреність на відкриття банківської комірки /

Довіреність на відкриття банківського рахунку /

Шаблони заяв

Заява згода чоловіку на продаж купівлю частки у статутному капіталі ПП /

Заява згода чоловіку на купівлю продаж частки дружини /

Заява на прийняття спадщини за законом /

Заява на прийняття спадщини за заповітом /

Заява на відмову від прийняття спадщини за законом /

Заява на відмову від прийняття спадщини за заповітом /

Заява другого з батьків на виїзд дитини за кордон /

Заява двох батьків на виїзд дитини за кордон /

Заповіт з підпризначенням / https://tinyurl.com/448zw4wu

Заповіт на окремі види майна / https://tinyurl.com/3catz9b2

Автри Рохманова О., Потьомкіна М. Нотаріальні дії у Франції для представництва за довіреністю в Україні // Юридичний бюлетень № 2, липень 2023 р., — с. 25–30.

З усіма матеріалами «Юридичного бюлетеня» ви можете ознайомитися на сайті: https://sites.google.com/bulletin-juridique.fr/page/main.

Facebook Comments